Hırsızların Yeni Hedefi "O" Marka Otomobiller Oldu

Eskişehir’de Yeşiltepe mahallesine dadanan hırsızlar düz kontak yöntemiyle çok sayıda Şahin ve Doğan marka araç çaldı.Eskişehir’de bir çok mahallede oto hırsızlıkları meydana gelirken, Yeşiltepe mahallesinde meydana gelen...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Hırsızların Yeni Hedefi "O" Marka Otomobiller Oldu

Eskişehir’de Yeşiltepe mahallesine dadanan hırsızlar düz kontak yöntemiyle çok sayıda Şahin ve Doğan marka araç çaldı.

Eskişehir’de bir çok mahallede oto hırsızlıkları meydana gelirken, Yeşiltepe mahallesinde meydana gelen olaylarda ise oto hırsızları özelikle Doğan ve Şahin marka araçları çalması dikkat çekti. Hırsızların düz kontak yöntemiyle çalıştırıdıkları araçlar ya bir boş arazide ya da farklı il veya ilçelerde bulunuyor. Bulunmayan bir çok otomobilin ise parçalandıkları tahmin ediliyor. Konuyla ilgili Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin de çalışmalar yaptıkları öğrenildi.

Yeşiltepe mahallesinde yaşanan hırsızlıkların arttığına dikkat çeken Muhtar Meryem Kuş Açıkgöz, emniyetin görevini yaptığını, ancak hırsızların serbest bırakıldığını söyledi. Cezaların arttırılmasını isteyen Muhtar Açıkgöz, “Vatandaş her bakımdan mağdur kalıyor. Vatandaş vurursa günah, onlar vurursa mubah. Böyle bir dünya yok. Herkesin canı yanıyor. Mobese kameralarımız biran önce takılsın. Genellikle Doğan ve Şahin marka araçlar çalınıyor. Benim mahallem dar gelirli bir mahalle. Ancak güçleri bu araçlara yetiyor. Kaliteli araçları çalamayan hırsızlar gözlerini Doğan ve Şahinlere taktılar. Düz kontak yaparak çalıyorlarmış. Emniyet bu durumu daha iyi biliyor. Ben denetimlerin daha iyi yapılmasını istiyorum” dedi.

Daha önce çalınan aracını bulan mahalle sakinlerinden Muzaffer Demiraş, elindeki kontak anahtarı ile defalarca denemesine rağmen aracını çalıştırmadı. Demiraş, hırsızların kolaylıkla çaldığı aracının kontak ile çalışırken zorlanmasına dikkat çekerek, “Ben kontakla çalıştıramıyorum, hırsızlar nasıl çalıyor anlamadım” dedi.

Yaşadığı hırsızlık olayını anlatan Demiraş, gece saat 1’de lavaboya kalktığında aracını yerinde göremediğini ifade ederek, “Camdan baktığımda aracım yoktu. Durumu polis ekiplerine bildirmiştim. Öğlen saat 11 gibi beni arayarak Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunduğunu söylediler. Gidip oradan aracımızı geri aldık. Yaklaşık 500 TL masrafı oldu. Düz kontak yaparak çalmışlar” diye konuştu.  2011 model markalı bir aracı olan Mustafa Açıkgöz ise, mahallede yaşanan hırsızlık olaylarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Mahallemizde son zamanlarda araç hırsızlığı arttı. Brodway ve Şahin markalarındaki araçları daha çok çalıyorlar. Benim araç modelli. Ancak bu aracı da zorlamışlar. Kapıda zarar var. Kapının altında zorlama var. Şükür ki açılmamış. Bu hırsızların biran önce çözüme kavuşmasını istiyoruz.”

Ali Pul ise, Şahin marka aracı dün gece çalındığını ve aramaya devam ettiğini belirterek, “Dün aracımız saat 15.00 civarında kapının önüne bırakmıştım. Sabah kalktığımda Şahin marka aracım kapının önünde yoktu. Ardından sokakta kamera baktım ancak bulamadım. Polis ekipleri geldi. Şuanda onlardan haber bekliyoruz. Mahallemiz de bu tür Şahin ve Doğan türü araçların çalınma sayıları çoğaldı. Bunlara bir önlem getirilmesini bekliyoruz. Haftada bir araç gidiyor. Bu da herkesi mağdur ediyor” diye konuştu.