HDP'den Davutoğlu'na Kürtçe cevabı

HDP'den Davutoğlu'na Kürtçe cevabı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ partisinin grup toplantısında Meclis'te konuştu.İşte o konuşmadan satırbaşları:Bugün çifte zafer, çifte kutlama günü. Kaybetmenin tarihe karıştığı, kazanmanın tarihinin yazıldığı...

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ partisinin grup toplantısında Meclis'te konuştu.

İşte o konuşmadan satırbaşları:

Bugün çifte zafer, çifte kutlama günü. Kaybetmenin tarihe karıştığı, kazanmanın tarihinin yazıldığı bir döneme girildi artık.

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz diyerek, kardeş Yunan halkının başarısını kendi başarımız görüyoruz.

Yunan halkı öz gücünü gösterdi. Vahşi kapitalizm çarkını döndürenler SYRIZA'nın yürüyüşünü durdurmaya uğraştılar, başaramadılar.

Kobani direnişi büyük bir zaferle tarihsel iradesini gösterdi. Kobani zaferi, tüm Ortadoğu halklarının 'Yeni yaşam'ıdır.

Rojava halkları, tarihin kalemini kendi eline aldıkları günden bu yana bir başka yaşamın mümkün olduğunu göstermeye çalıştı.

Kobani düştü düşecek diyenlerin tarihteki sonu geldi, bizim günlerimiz başladı. Hükümetin kem sözcüsü, "Umarım Kobani için yaptıklarımızı unutmazlar" diyor, herhalde çok ağlamaktan oluyor.

Biz o tırları, IŞİD çetecileriyle sarmaş dolaş asker fotoğraflarını asla unutmayacağız.

Başbakan Kobani'ye selam söylüyor. Selamı söyleyene değil, söyletene bakın.

IŞİD barbarları öylece gittiler. Bir Kürt deyişini hatırlatmak isterim, "Suwar hatin, peya çûn." (Atlı geldiler, yaya gittiler.)

Dış politikayı gidip Somali'de yapıyorlar, e ne yapsınlar? Stratejik derinliklerinin sığlığı.

İstediğiniz kadar kabul etmeyiz deyin, bu arada düzelteyim Kuzey Irak değil Güney Kürdistan, Kuzey Suriye değil Rojava.

Türkiye'nin üstüne düşen Rojava Kantonlarını resmi olarak tanımaktır. Yoksa eskide kalır.

Muhatabımız Cumhurbaşkanı mı, Başbakan mı? Başbakan sanki sınıf başkanı. Vallahi bu kadarını biz de kabul etmiyoruz.

Başbakan Kürtçe öğrenmek istiyormuş, öğrensin. Biraz da müzakere taslağına çalışsın, o taslak sürecin geleceğini etkileyecek.

Cumhurbaşkanı dolaylı olarak bizi tehdit ediyor, tehdit güvensizlik ifadesidir. 16 askeri de var, neden bizi tehdit ediyor ki?

2015 seçimlerinde HDP daha güçlü gelerek masadaki yerini koruyacak ama AKP'nin durumunun ne olacağını bilemiyoruz.

HDP'nin kazanımı barışın kazanımı olacak. Çözümün teminatı bu Cumhurbaşkanı değil, HDP'dir. Siyasi iktidara bu süreci harcatmayacağız, kusura bakmasınlar.

Saltanat ilan etme hesapları içinde olanlara, yasını tuttukları Kral Abdullah gibi olmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz.

Meclise gümbür gümbür girerek saltanata engel olacağız. Bize Kobanê'de de, Yunanistan'da da, Türkiye'de de güvenin.

Dört bakan eskisini akladılar. Mevlana'nın bir sözü var, "Sütten çıkınca tüm kaşıklar aktır, önemli olan sütün ak olması." Dört bakan eskisini kendinizce aklamış olabilirsiniz ama sütünüz kirli.

Greve çıkacak metal işçilerine selamlarımı iletiyorum. İşçilerin yanında olmaya devam edeceğiz.

Kobani zaferini sokaklarda halaylarla kutlayan halklarımızı selamlıyorum, halaylarımız hiç bitmesin.