Gözlükçülerin 'nöbetçi optisyen' isyanı

Gözlükçülerin 'nöbetçi optisyen' isyanı

Gözlükçüler, alınan 'tam kapanma' kararında 'nöbetçi optisyenlik' sistemine isyan etti. Göz muayeneleri devam etmesine rağmen gözlükçülerin nöbetçi sistemi şeklinde açılması kararına tepki gösterdiler.

İçişleri Bakanlığı'nın “tam kapanma” tedbirleri kapsamında başlattığı "nöbetçi optisyen" uygulaması, İzmir'in Tire İlçesi'nde protesto edildi. Tire’de faaliyet gösteren ve "gözlükçü" olarak bilinen "optisyenlik müesseseleri", işyerlerini açmama kararı aldı. Gözlükçüler, sağlık kuruluşları açık olduğu ve göz muayeneleri devam ettiği sürece kendilerinin de tamamen açık kalması gerektiğini dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı, 17 günlük tam kapanmada tedbirleri kapsamında, gözlükçülerde "nöbetçi" uygulamasına gitti. Valilikler ve kaymakamlıklar tarafından her ilçede birer nöbetçi gözlükçü açık bulundurulması istendi.

Ancak bu karar İzmir'in Tire İlçesi'ndeki gözlükçülerin tepkisini çekti. Bir dükkânda bir araya gelen Tireli gözlükçüler, ‘Nöbetçi Gözlükçü’ uygulamasını protesto etmek için işyerlerini açmayacaklarını açıkladı.

Optik ürünlerin kişiye özel siparişle hazırlandığını, ölçü alımı, çerçeve tedariki ve satış işleminin aynı gün içinde gerçekleşemeyeceğini vurgulayan gözlükçüler, sağlık kuruluşları açık olduğu sürece optisyenlik müesseselerinin de açık olması gerektiğini savundu.

'Kararı protesto ediyoruz'

Tire’de gözlükçülük yapan Serkan Kulak, nöbetçi optisyenlik uygulamasını kabul etmediklerini, kararı protesto ettiklerini söyledi. Kulak şöyle konuştu:

“Kararı protesto ediyoruz. Bizler sağlık işiyle uğraşıyoruz. Hastanelerde muayene devam ederken gözlükçülerin açık olmaması kanuna aykırı. O yüzden bizler de nöbetçi gözlükçülüğü protesto ediyoruz. İşyerlerimizi hiçbir şekilde açmayacağız. Kararımızın sonuna kadar arkasındayız. Talebimiz hastaneler açık olduğu sürece eczaneler gibi gözlükçülerin de açık olmasıdır”

'Özel sipariş ile çalışıyoruz'

Bir diğer gözlükçü Aşkın Düşmez ise çalışma sistemlerinin sipariş üzerine olduğunu, müşterilerin ihtiyacını karşılamak için bir günün yetmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Hastanede poliklinik hizmetleri olduğu sürece optisyenlik müesseselerinin açık olması gerektiğini düşünüyorum. Nöbetçi gözlükçülüğün hiçbir anlamı yok. Çünkü bizim işimiz eczane sektörü gibi değil. Biz raftan ürün alıp hastaya teslim etmiyoruz. Bizim sektörde özel sipariş dediğimiz camlar var. Bu camlar da elimizde hazır olmuyor. Tedarikçi firmalarımızda kişiye özel üretim yapılıyor. Camlar da en erken ertesi gün geliyor. Örneğin bizim müessesemiz nöbetçi olduğu gün gelen bir reçeteyi ertesi gün teslim edemeyeceğimize göre nöbetçi olmamızın da bir anlamı yok. O yüzden bizler kesinlikle nöbetçi optisyenlik müessesesine karşıyız”

'Karar aldık, açmıyoruz'

Tire’de hizmet veren tüm gözlükçülerin ortak kararla işyerlerini açmayacağını vurgulayan Şükrü Filiz de şu görüşleri dile getirdi:

"Poliklinikler açık olduğu süre içinde bizler de halka hizmet vermek zorundayız. Bizim ürünlerimiz raflardan alınıp satılan ürünler değil. Bu nöbetçi sistem ile cam tedarik edemeyiz. Vatandaşın işini göremeyiz. Onun için nöbetçi olarak açmanın çok büyük anlamı yok. Eczaneler gibi hastaneler açık olduğu sürece hizmet vermemiz uygundur. Buradaki amaç kazanç değil müşterilerimize hizmet etmek. Bu konuyla ilgili arkadaşlarla bir araya gelip karar aldık. Nöbetçi Optisyenlik Müessesesi uygulamasına karşıyız”