Gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı

Taksim Meydanı'nda dün akşam gözaltına alınan 2 çocuk, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.Mahkeme,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı

Taksim Meydanı'nda dün akşam gözaltına alınan 2 çocuk, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme, delil durumuna göre çocukların tutuklanma nedenlerinin varolduğunu belirtti. Ancak çocukların 'sabıkasız oluşu', 'kaçma şüphelerinin olmamaları'nı gerekçe göstererek serbest bıraktı. Çocuklar hakkında 'İstanbul ilini terketmemek suretiyle' adli kontrol hükmü uygulandı.

Gözaltına alınanların aileleri adliye önünde beklerken polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

İstanbul'da 1 Mayıs gösterileri sırasında gözaltına alınan 203 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri sürüyor. 51'i ise emniyetlerdeki nezarethane yetersizliği nedeniyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilerek -7. kattaki adliye nezarethanesinde bekletiliyor.

ÇOCUK ŞÜPHELİLER TUTUKLANMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Dün akşam saatlerinde Taksim Meydanı'nda gözaltına alındıktan sonra adliyeye getirilen yaşları 18'den küçük 2 çocuk ise savcılıktaki sorgularının ardından "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

TAKSİM MEYDANI'NDA PANKART AÇTIKLARINI SÖYLEDİLER

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifade veren şüphelilerden E.D.(17) Taksim Meydanı'ndaki yasak kalktıktan sonra arkadaşı H.S. ile birlikte gezmeye gittiğini belirterek, "Burada 3 kişinin pankart açtığını gördük, kendilerine kötü muamele yapıldı. Biz de kendilerine yapılana tepki göstermek amacıyla 'Taksim 1 Mayıs Alanıdır' şeklinde pankart açılmasına yardımcı olduk. Slogan da atmadım, daha sonra da gözaltına alındık" dediği öğrenildi.

Öte yandan E.D. emniyette bir kadın polisin erkek polisler önünde kendisine "ince arama" yaptığı iddiasında bulunduğunu söylediği kaydedildi. Bir diğer şüpheli çocuk H.S. 'nin ise hakimlikteki ifadesinde, "Yasağın kalktığını duyunca Taksim'e çıkmaya karar verdik. Afiş bulduk, açtık. Amacımız sadece 1 Mayıs'ı kutlamaktı" dediği öğrenilirken H.S.'nin de erkek polislerin önünde ince aramadan geçirildiklerini söylediği belirtildi.

İSTANBUL'U TERK EDEMEYECEKLER...

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur, suça sürüklenen çocukların "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildiğini belirterek mevcut delil durumlarına göre de tutuklanma nedenlerinin var olduğunu ifade etti. Çocuk şüphelilerin sabıkasız olması, öğrenci olmaları, kaçma şüphelerinin olmamalarını gerekçe gösteren hakim Pur, şüphelilerin serbest bırakılmasına karar verdi. Şüpheliler hakkında İstanbul ilini terk etmemeleri suretiyle adli kontrol hükmü uygulandı.