'Gizemli ev' satışa çıkarıldı, talip yok

Mersin'in Tarsus ilçesinde 4 gecekondulu bir sokakta MİT gözetiminde 2016 yılında başlayıp 1 yıl süren kazının yapıldığı ev 6 milyon 750 bin liraya satışa çıkarılmıştı. 'Gizemli ev'e herhangi bir alıcı tarafından ciddi teklif yapılmadı.

Ankara'da oluşturulan 20 kişilik özel ekip tarafından MİT ve özel harekat polisleri gözetiminde Tarsus 82 Evler Mahallesi'nde bir gecekonduda 13 Kasım 2016'da başlatılan kazı, 3 Kasım 2017'de sona erdi.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto9.jpgKazı yapan ekipler malzemelerini toplayıp alandan ayrıldı. Müze müdürlüğü yetkililerinin kazı alanında yaptığı incelemenin ardından yer teslimi gerçekleştirildi.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto8.jpgKazıyla ilgili uzmanlar tarafından bir rapor hazırlanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto2.jpg2 Kasım 2017 tarihli uzman raporunda, kazı çalışmalarında 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları haricinde envanterlik nitelikte taşınır- taşınmaz kültür varlığına rastlanmadığı vurgulandı.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto6.jpgKazının başlayıp, bitmesine rağmen vatandaşların ilgi gösterdiği ve 'gizemli ev' adını verdiği müstakil ev için alım-satım sitesinde satış ilanı verildi. 27 Şubat tarihli 'Tarsus meşhur gizemli kırmızı ev 209 metrekare' başlıklı ilanda, ev için 6 milyon 750 bin lira istendiği görüldü.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-3740-dhaphoto11.jpg

İlan detayında ayrıca "Ciddi olanlar arayabilir, pazarlık yoktur. Bilgi için internetten araştırma yapabilirsiniz. Saygılarımla. Zaman olarak deprem, müşteri portföyü olarak da depremzedelerle alakası yoktur, taliplisine satılıktır" ifadesi dikkat çekti.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto4.jpgEvi alım-satım sitesinde ilana koyan Tunahan Tiryaki, bugüne kadar herhangi bir alıcı tarafından ciddi teklif yapılmadığını kaydetti.

satisa-cikarilan-gizemli-eve-talip-cikmadi-6633-dhaphoto5.jpg

Kaynak:DHA

Etiketler :