Eylül ayı hak ihlalleri raporu açıklandı

Eylül ayı hak ihlalleri raporu açıklandı
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Eylül ayı hak ihlalleri raporunu yayımladı. Rapora göre ‘Yaşam Hakkı İhlalleri’ kapsamında Eylül ayında 3’ü çocuk 21 kişi yaralanırken, 231 kişi hayatını kaybetti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda Eylül ayında Türkiye’de ‘İşkence ile Cezaevlerinde İşkence ve Kötü Muamele’ ile ilgili olarak 858’in üzerinde hak ihlali yaşandı. İfade özgürlüğü kapsamında ise, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında işlem yapılanların sayısı bin 294 olurken, 11 kişi paylaşımları nedeniyle tutuklandı. Düşünceyi ifade özgürlüğü ihlali sayısı toplam bin 415 oldu. Bir ayda, 2 milletvekili hapis ya da para cezasına mahkum edildi.

EYLEMLERDE 841 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Eylül ayı içerisinde en az 60 etkinlik ve basın açıklamasına müdahale edilirken 20 etkinlik, gösteri ve tiyatro yasaklandı. Etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınanların sayısı ise 841 kişi oldu. Toplantı ve gösteriler nedeniyle açılan davalarda 6 kişi hakkında mahkumiyet kararı verilirken 52 kişi de beraat etti.

‘İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLENLERİN SAYISI 157’

‘Yaşam Hakkı İhlalleri’ kapsamında Eylül ayında 3’ü çocuk 21 kişi yaralanırken, 231 kişi de hayatını kaybetti. Yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olaylarında 1, yasa dışı örgüt saldırılarında 3, cezaevlerinde 1, silahlı çatışmalarda 23, polis ve asker araçlarının neden olduğu olaylarda 1, kadına yönelik şiddet sonucu 45 ve iş cinayetlerinde 157 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler :