ERMENİ SOYKIRIMI YASA TASARISI KABUL EDİLDİ

ERMENİ SOYKIRIMI YASA TASARISI KABUL EDİLDİ
Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) Türkiye'ye kötü haber geldi. Türkiye, Katolik dünyasının Ruhani lideri Papa'nın 1915 olayları için "soykırım" demesini tartışırken AvrupaParlamentosu (AP) 1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanınmasını...

ap-turkiye-yi-soykirim-i-tanimaya-cagirdi-7199025_9406_mAvrupa Parlamentosu'ndan (AP) Türkiye'ye kötü haber geldi. Türkiye, Katolik dünyasının Ruhani lideri Papa'nın 1915 olayları için "soykırım" demesini tartışırken AvrupaParlamentosu (AP) 1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanınmasını öngören tasarıyı oyladı, kabul etti.

AP'DEN TÜRKİYE'YE 'SOYKIRIM'I TANI' ÇAĞRISI

AP'de yapılan görüşmelerde 1915 olayları ele alındı. Yapılan oylamada Ermeni tasarısı kabul edildi, 1915 olayları "soykırım" olarak tanındı. Tasarıyla Türkiye'ye 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlaması ve arşivlerini açması çağrısında bulunuluyor.

AB ÜLKELERİNE 'TANIYIN' TAVSİYESİ

Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaşayan 450 milyon kişiyi temsil eden 736 parlamenterin görev yaptığı AP'nin oyladığı tasarı, "Ermeni soykırımının 100. yılında, AB üyesi ülkeler tarafından tanınması ve üye ülkeler tarafından kabulünün tavsiyesi" ifadesini içeriyor. Kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

[youtube

İŞTE TASLAKTAKİ 8 MADDE:

1- Osmanlı İmparatorluğu'nda 1.5 milyon masum Ermeni'nin hayatını kaybettiği vurgulanarak yaşanan olayların 'soykırım' olduğunun altı çiziliyor. İnsanlığa karşı tüm suçlar ve soykırımlar kınanırken bunların inkârına yönelik her teşebbüs esefle karşılanıyor.

2- Türkiye, 100. yıl anmalarını fırsat olarak değerlendirerek arşivlerini açmaya, geçmişiyle yüzleşmeye ve "Ermeni soykırımını" tanımaya yönelik çabalarını sürdürmeye böylelikle Türk ve Ermeni halkları arasında gerçek uzlaşma yolunu açmaya teşvik ediliyor.

3- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun taziye içeren ve Osmanlı Ermenilerine yönelik zulümleri tanıyan açıklamaları doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.

4- Türkiye ve Ermenistan, Avrupa ulusları arasındaki başarılı uzlaşma örneklerini kullanmaya ve halklar arası işbirliğini odağa yerleştiren bir gündem izlemeye davet ediliyor. Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollerin ön koşulsuz şekilde onaylanıp uygulanması ısrarla tavsiye ediliyor.

5- Türkiye'nin kültürel mirasın korunmasına ilişkin yasal yükümlülüklerine saygı göstermesi talep ediliyor. Geçen yüzyılda yıkılan ya da harabeye dönen kültürel mirasın envanterinin çıkarılması isteniyor.

6- Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik sivil toplum inisiyatiflerine destek veriliyor.

7- Soykırımların ve insanlığa karşı suçların zamanında önlenmesinin ve etkili şekilde cezalandırılmasının uluslararası toplumun ve AB'nin ana önceliklerinden olması gerektiği belirtiliyor.

8- Soykırımlar İçin Uluslararası Avrupa Anma Günü oluşturulması öneriliyor.

İÇERİDE OYLAMA, DIŞARIDA PROTESTO

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) sözde Ermeni soykırımı tasarısı görüşmeleri sürdüğü sırada, AP karşısındaki Lüksemburg meydanında toplanan bir grup Türk vatandaşı ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Avrupa Parlamentosu'nu protesto etti.

ap-turkiye-yi-soykirim-i-tanimaya-cagirdi-7199025_9406_m

AVRUPA ADALET DİVANI 'TEHCİR SOYKIRIM İÇİN YETERLİ SEBEB DEĞİLDİR' DİYOR

Luksemburg meydanında yapılan protestoda, grup adına konuşan, Vatan Partisi AvrupaTemsilcisi Beyhan Yıldırım "Ey Türk Milleti, bugün burada AP sözüm ona sözde soykırımı kabul ettiğini ilan edecektir. Biz bu kararları tanımıyoruz, ayaklarımızın altına atıp çiğniyoruz. Avrupa'ya buradan şunu söylüyoruz, ey Avrupa, hukuku ayaklar altına almaktasın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararı tanı, bu konu Parlamentoların işi değildir, bu konu tarihçilerin, ilim insanlarının işidir. Lahey Adalet Divanı şunu demiştir 'Tehcir soykırım için yeterli bir sebep değildir' Soykırım olabilmesi için İmha kasıtı aranıyor, imha. Avrupa'ya buradan bir mesaj vermek istiyoruz, 24, 25 Nisan'da Türk bayraklarıyla, Frankfurt'ta, Berlin'de Türk Bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle meydanlara çıkacaktır." dedi.

ANKARA RAHATSIZLIĞINI DİLE GETİRMİŞTİ

Türkiye, 'soykırım' tasarısından duyduğu rahatsızlığın geçen hafta Ankara'da en üst düzeyde yoğun temaslarda bulunan AP Başkanı Martin Schulz'a iletmişti.

ERDOĞAN 'BİR KULAĞIMIZDAN GİRER BİR KULAĞIMIZDAN ÇIKAR' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendisini savunur duruma düşmesinin gerektirecek bir durum olmadığını belirtmiş ve 'Bir kulağımızdan girer, bir kulağımızdan çıkar' diye konuşmuştu.

ERDOĞAN PAPA'YI DA UYARMIŞTI

Erdoğan bundan önce de, "soykırım" ifadesini kullanan Papa'yı uyarmış ve ortak komisyon ile arşivleri açma önerisini yinelemişti.

AP DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI

Avrupa Parlamentosu daha önce de, İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu'nun karar metninde AB ülkelerine, "Ermeni soykırımını tanıma" çağrısı yapmıştı.