Halk TV Canlı Yayın
"Erken seçim zor, seçim sistemi değişebilir"
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, erken seçim tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağırdır, erken seçimin zor olduğunu ancak seçim sisteminin değişebileceğini ifade etti.

T24 Yazarı Murat Sabuncu'ya gündemi değerlendiren, KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, siyasetin gündemindeki erken seçim söylentilerine ilişkin konuştu.

Ağırdır, erken seçim söylentilerinin, muhalefetin hazır olmaması, AKP ve Cumhur İttifakı’nın buna dönük bir söyleminin olmaması gibi nedenlerle gerçekçi görünmediğini söyledi. Erken seçimden çok seçim sisteminde değişiklik yapma ihtimalinin gündeme gelebileceğini ifade eden Ağırdır, “Başkanlık sistemini iki türlü olmaktan çıkararak, 51 şartını kaldırarak, bu zorunluluktan kurtulmak daha kolay bir yol gibi görünüyor. Üstelik bu konuda muhalefeti ikna etme fırsatları olduğunu düşünüyorum” dedi.

"İktidar kanadını seçime zorlayacak bir heyecan dalgası gözlenmiyor"

T24'te yer alan habere göre; erken seçim söylentilerinin gerçekçi olmadığını düşündüğünü ifade eden Bekir Ağırdır, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

Birincisi henüz muhalefetin iktidar kanadını seçime zorlayacak bir heyecan dalgası gözlenmiyor, ikincisi iktidar kanadı ülkeyi yönetme aczine düşmüş de görünmüyor, katılırız katılmayız bürokrasiye ve meclise hakimiyet sürüyor. Üçüncüsü, şimdiye kadar AK Parti ve Cumhurbaşkanının siyaset yapma tarzına bakılırsa erken seçim, aşağı yukarı 3 yıllık bir iktidardan feragat etmek demek. Halbuki Erdoğan'ın tarzı bu değil. Dolayısıyla bu tür dinamikler yok, altındaki zihni koalisyonda da bir çözülme, sıkıştırma veya parçanlama da yok. O nedenle erken seçim ihtimalini uzak görüyorum.

 

Corona meselesine gelene kadar gündemde olan bir bakanlık olmadığı için daha önce Fahrettin Koca’ya yönelik bir araştırmamız yok. Onun için eskiye göre artmış veya azalmış diyemeyiz. Ama bu sürecin içerisinde yaptığımız araştırma gösterdi ki siyasi notu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüksek. İlginç olanı şu ki en muhalif olanın gözünden bile notu çok iyi değilse bile zayıf değil