Erkeklerin konuştuğu kadın paneline kadınlardan tepki

Erkeklerin konuştuğu kadın paneline kadınlardan tepki
Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Kepez'de düzenlenen paneli kadınlar protesto etti. Tüm konuşmacıların erkek olmasına tepki gösteren kadınlar, sahneye çıkarak 8 Mart'ta kadınların konuşması gerektiğini belirtti

Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Kepez'de düzenlenen paneli kadınlar protesto etti. Tüm konuşmacıların erkek olmasına tepki gösteren kadınlar, sahneye çıkarak 8 Mart'ta kadınların konuşması gerektiğini belirtti. 'Panelin beyni benim!' diyen Belediye Başkanı ise, "Sizin dinlemeye bile tahammülünüz yok. Oynamaya gidin oynamaya" şeklinde yanıt verdi.

Çanakkale’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen, ‘Kepez’de Kadın Olmak’ paneline konuşmacı olarak erkek belediye başkan adayları katıldı. Panele giden kadınlar duruma tepki göstererek sahneye çıktı. 8 Mart’ta kadınların konuşması gerektiğini ifade eden kadınlar, panelde sadece erkek konuşmacıların olmasını protesto etti.

Antalya Kepez’de düzenlenen panele konuşmacı olarak belediye başkanlığına aday olan tüm isimler davet edildi. Doç. Dr. Mehmet Şahin modatörlüğünde düzenlenen panele, AK Parti Belediye Başkan Adayı Alper Altınok, DSP Belediye Başkan Adayı Erhan Özel ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Gökhan Bayram katıldı. CHP Belediye Başkan Adayı Birol Arslan ve MHP Belediye Başkan Adayı Serkan Ön ise davet edilmelerine rağmen panele gitmedi.

Açılış konuşmasını yapan Kepez Belediyesi’nin mevcut başkanı CHP’li Ömer Faruk Mutan, panelin içeriğinin gelecek 5 yılda adayların kadın projeksiyonu ve kadınla ilgili ne yapacakları olduğunu belirtti. Panelin içeriğinin, adayların Kepez’de kadınlarla ilgili projeleri anlatmaları ve kadınların da sorularını sorarak ‘ortak bir yolda buluşmak’ olduğunu kaydeden Başkan Mutan’a salonda bulunan kadınlardan konuşmacıların sadece erkeklerden oluşması nedeniyle tepki geldi.

BAŞKAN MUTAN: BU PANELİN BEYNİ BENİM

Tepkiler üzerine paneli Kepez Belediyesi’nin organize ettiğini belirten Başkan Mutan, “Bu panelin beyni de benim. Bu paneli ben icat ettim. Sevgili kadınlar, Çanakkale STK Platformları, Dr. Ömer Faruk’un ne olduğunu bilir. Ömer Faruk gençliğinde Türkiye sokaklarında emeğin kavgasını vermiştir. Kadının kavgasını vermiştir. İnsanın kavgasını vermiştir. O yüzden sabote yok. Turizmin üzerinde fıkır fıkır oynayacağınız bir toplantı daha var. Gidin onu protesto edin. Gidin oynamaya gidin haydi bakayım. Sizin dinlemeye bile tahammülünüz yok. Oynamaya gidin oynamaya” dedi.

Başkan Mutan’ın bu açıklamaları üzerine bazı kadınlar, tepki göstererek salonu terk etti. Mutan, konuşmasının ardından salonda bulunan Kepez beldesindeki kadın muhtar adaylarına söz verdi. Kadın muhtar adaylarının kendilerini tanıtmasının ardından, ‘Kepez’de Kadın Olmak’ paneline geçildi. Doç. Dr. Mehmet Şahin modatörlüğündeki panelde Altınok, Özel ve Bayram kendilerini tanıttı. Kepez’de kadınlarla ilgili yapacakları projeleri anlattı. Panel, soru cevap bölümüyle sona erdi.

Etiketler :