Erdoğan'dan Diyarbakır Yorumu

Erdoğan'dan Diyarbakır Yorumu
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da HDP'nin mitingine düzenlenen bombalı saldırı hakkında konuştu.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogğan Atv'de gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;HDP'NİN...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da HDP'nin mitingine düzenlenen bombalı saldırı hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogğan Atv'de gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

HDP'NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNE SALDIRI

"Orada bir simitçinin olduğu söyleniyor.

Patlamanın da oradaki tüp olduğu söyleniyor. Bir de 40-50 metre ileride çöp kutusu da söyleniyor.

Çalışmalar sürdürülüyor ve nereden bunun nasıl olduğu incelenip neticeye varacağız.

Şu anki tespitler erken olur diye düşünüyoruz.

Bizi üzen mesela Siirt’te bir muhtarımız öldürüldü. Şırnak'ta iki kişinin öldürülmesi.

Tüm bu olayları düşündüğümüzde sürecin malesef çok olumsuz yanları oldu.

Fakat bugünkü olay seçimin iki gün öncesinde olması seçime bana göre ciddi anlamda gölge düşürdü.

'SEÇİMİ YAPACAĞIZ'

Seçimi yapacağız. En iyi şekilde gerçekleştirme gayretindeyiz. Herkesin tahriklere gelmeden demokratik hakkını en ideal şekilde pazar günü kullanmaya hazırlamalı, siyasi partiler tabanlarına suküneti telhin etmelidir.

Pazar günkü demokratik sınavı çok büyük bir katılımla, bu olanların aksine, gerçekleştirmek suretiyle

İrademizi sandıkta en güzel şekilde kullandık demektir.

Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.

'HDP EŞ BAŞKANI'NI ARKADAŞLARIMA ARATTIRIYORUM'

Yaklaşık bir saattir HDP Eş Başkanı'nı arkadaşlarıma arttırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik bunu da buradan belirtmek istiyorum.

Saldırıdaki hedef pazar gününü gölgelemek.

Saldırıyı çok daha farklı bir eylem midir tüm bunları Ankara’dan gelecek uzman ekibin

çalışmaları ortaya çıkaracaktır.

Temennimiz odur ki ölü adeti artmasın, yaralılar şifa bulsun.

YÜZDE 10 BARAJI

2002 Kasım’a kadar parlamentoda iki partiydik. MHP barajı aşmadı. Onlar da sokaklara dökülmedi. Bir sonraki seçimde parlamentoya girdiler.

Demokraside bunları hazmetmek gerekiyor. HDP barajı aşarsa ne olur aşmazsa ne olur?

Parlamentoda dört parti vardı yine dört parti olur. Sayıları daha az ya da daha fazla olur. Barajın altında kaldığı zaman hiçbir şey olmaz. Üç parti ile temsil edinilir. Olması gereken ise milli iradeye saygıdır. Milli irade 3 partiyi barajı aştırmıştır.

Biz bunların müzakeresini çok yaptık. Baraj ile ilgili benim üç tane teklifim oldu.

Daraltılmış sistem yapalım. Barajı yüzde 5 yapalım dedim. Ana muhalefet de dahil kimse kabul etmedi. Yüzde on barajını getiren biz değiliz. Yüzde on barajının da kazandırdığı çok şey var. İstikrar ve güven. "

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci HDP ile başlamadı. HDP olmadan demokratik açılımla çözüm sürecini başlattık. Milletçe beraberce yürüttüğümüz, sermaye çevresi, medya, aydını, akademisyeni bu işin içerisinde olması lazım. Hep birlikte bunu götürmemiz lazım. Milletçe bunu ne kadar sahiplenirsek neticesi de o kadar seri olacaktır.

Türkiye’de çözüm süreci meselesi sadece belli bir ırkın sorunu olarak mı ele alınacak? İşte sıkıntı burada. Ben diyorum ki hayır. Olayı genelleyeceğiz. Ülkemizde 79 milyon vatandaş var. Tek millette 78 milyonu görebiliyorsak, tek bayrakta bayrağımızı görebiliyorsak, tek vatanımızı yakalıyorsak ve devlet içinde devlet aramadan bu işi götürüyorsak mesele biter. Onun için de bize siyasal ırkçılık yakışmıyor. Bunları kenara koymak lazım.

PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI

Silahların bırakılmasına yönelik devletin çağrısı yeni değil. Silah bırakırlarsa da bırakmasa da devletin planı farklıdır. Gençlerimiz dağlara kaçmasın, analar ağlamasın istiyoruz. Bingöl’de otobüste anneler yanımıza geldiler. 3 senedir çocuğum yok diyor. Şöyle dindar, şöyle zeki diyor. Resimleri aldım, ismini aldım valimize verdim. Acaba nerede?

Diyarbakır Belediyesi önünde oturma eylemi yapan anneler ile görüştüm. Onların bir kısmı annelerine kavuştular. Bunlar halen devam ediyor. 6-7-8 Ekim olayları mesela…

SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN “MHP İLE BİLE YÜRÜTÜRÜZ” AÇIKLAMASI

Bir taraftan bu söylenirken, diğer taraftan partinin başkanı böyle bir şey olmaz diyor. Herhalde Pazar gününe yönelik “Biz istedik, onlar kaçtı” düşüncesi olabilir. Orada biraz kurnazlık yatıyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Muhalefet yeni Anayasa’dan bahsetmiyor.

Eğer 400 milletvekili olmazsa yeni Anaysa ve başkanlık sistemi tamamen kesip atılmaz. Bakarsınız hiç umulmadık anda iki parti bir araya gelebilir. 'Beraberce bu işi yapabiliriz' derler ve yine olur. Artık 40-50 yıl öncesinin yasalarıyla gidemeyiz. 26 havalimanından 55 havalimanına ulaştık. Bu neyi getiriyor halkın refah seviyesinin nerelere çıktığını gösteriyor. Şu anda IMF'ye olan borcumuzu kapatmış durumdayız.

Türkiye 12 yıl içinde devrimi gerçekleştirdi. Batı buna sessiz devrim dedi. Bu kıskanılıyor. Ne yapmak lazım Türkiye'yi bir krize mahkum etmek lazım diyorlar. Şu anda Türkiye şu anda 7 düvelle savaşıyor. 25 banka battı. Faturası 55 milyar dolar. bunları biz ödedik.

DAVUTOĞLU'NUN PERFORMANSI

Sayın Başbakan'ın performansını çok çok iyi buldum. Sadece meydanlarda değil meydanların dışında bir çok programla bu işi götürdü. Hele hele 81 ili dolaşması, bunlar hakikaten çok gayretli ve başarılı bir netice ortaya koyduğunu gösteriyor.