Dünya Sağlık Örgütü'nden gençlere uyarı: Yenilmez değilsiniz

Virüsün sadece yaşlıları etkilediği iddialarının asılsız olduğuna dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü “Gençler de virüs sonucu hastalanabilir ya da ölebilir” uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2020 10:18
Dünya Sağlık Örgütü'nden gençlere uyarı: Yenilmez değilsiniz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gençlere coronavirüs tehdidini önemsemeleri uyarısında bulundu. Gençlerin de virüs sonucu hastalanabileceklerini ya da ölebileceklerini söyleyen DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında “Gençler yenilmez değil” dedi.
coronavirüse ilişkin farklı ülkelerden gelen verilerin, hastaneye kaldırılanların ciddi bir bölümünün 50 yaşın altındaki kişilerden oluşturduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bugün, genç insanlar için bir mesajım var; sizler yenilmez değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, Covid-19 hakkında güvenilir bilgiye ulaşmak için WhatsApp ve Facebook ile birlikte çalışarak “DSÖ Sağlık Uyarısı” mesajlaşma sistemi oluşturduklarını aktardı. Ghebreyesus, bu hizmetle, semptomlar ve insanların kendilerini nasıl koruyacağı da dahil olmak üzere Covid-19’a ilişkin en son haber ve bilgilere ulaşılabileceğini söyledi. Dünyanın farklı ülkelerinde virüsün yayılma hızına ilişkin endişesini dile getiren Ghebreyesus, “Covid-19, her gün yeni ve trajik bir dönüm noktasına ulaşıyor gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ’nün en çok ihtiyacı olanlar başta olmak üzere tüm ülkelerle ihtiyaçların karşılanması için yakın iş birliği yaptığını aktaran Ghebreyesus, kişisel koruyucu malzemeler üreten pazarın çökmesinin sağlık çalışanlarının güvenliği ve etkin çalışması hususunda çok büyük zorluklar oluşturduğunu belirtti, bu konunun kendileri için en büyük endişe kaynağı olduğunun altını çizdi.

Ghebreyesus, Çin’de DSÖ’ye tedarikte bulunmayı kabul eden bazı firmalar ile irtibat kurduklarını belirterek, “Şu anda düzenlemeleri tamamlıyor ve gönderileri koordine ediyoruz, böylelikle kişisel koruyucu malzemeleri en çok ihtiyacı olan kişilere göndermek için depomuzu yeniden doldurabiliriz.” diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü, dışarı çıkılmaması konusunda tüm insanlara, daha fazla test yapılması için de ülkelere çağrısını yineledi.

Coronavirüs vakasının son 24 saatte 13 kişi daha artarak 124’e ulaştığı Letonya’da hastaların çoğunun 20-49 yaşlarında olduğu belirtildi.

Kadına şiddet artabilir

Almanya’da politikacılar ve uzmanlar, coronavirüs salgınına karşı alınan önlemler sonucu ev içi gerilimlerde artış olacağından endişe ediyor. Sokağa çıkmaya getirilen kısıtlamalar, izolasyon ve hastalık karşısında hissedilen korkuyla bağlantılı olarak aile içi şiddet gibi olayların artmasından endişe edildiği dile getiriliyor.

Berlin Eyaleti Adalet Bakanı Dirk Behrend, önümüzdeki dönemde ev içi şiddetin artması ihtimaline hazırlandıklarını söyledi. Alman Zeit gazetesine konuşan Bakan Behrend, COVID-19’un ilk ortaya çıktığı Çin ile oradan daha fazla can kaybı yaşanan İtalya’daki istatistiklerin de bu ihtimalin yüksekliğini ortaya koyduğunu belirtti.

Almanya Arabulucular Birliği’nden Sabine Sauerborn da çocuklara yönelik şiddetin artmasından endişeli olduklarını açıkladı. Çocukların kendilerini ve enerjilerini kontrol etmekte zorlandığını ve kapalı ortamlarda uzun süre çocuklarla kalan yetişkinlerin mevcut durumla baş etmekte zorlanabileceklerine işaret etti. Sauerborn, koronavirüs salgınıyla alınan ve yaşamı kısıtlayan önlemlerin komşuluk ilişkilerinde de sorunlara neden olabileceğini belirtti.

Çocuklar tehdit altında

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de COVID-19 nedeniyle çocukların daha iyi korunması çağrısında bulundu. UNICEF’in Çocuk Koruma Programları Sorumlusu Cornelius Williams, doğrudan sağlığı tehdit eden riskler dışında çocukların böyle pandemiler döneminde başka tehditlerle de karşı karşıya kaldığını söyledi. Williams, ebola salgının yaşandığı 2014-2016 yıllarında örneğin Batı Afrika ülkelerinde çok sayıda çocuğun ihmal ve istismara uğradığı, zorla çalıştırıldığını hatırlatarak Sierra Leone’de de çocukların hamilelik oranının iki katına yükseldiğini belirtti. KNA/ ETO,HS