DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ'NDE, İZMİRLİ ROMAN ADAY HEYECANI

DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ'NDE, İZMİRLİ ROMAN ADAY HEYECANI
İZMİR'de, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle düzenlenen törende en büyük ilgiyi, Türkiye'de ilk kez seçilebilecek şekilde aday listesinde kendisine yer bulan CHP'den milletvekili adayı Özcan Purçu gördü. Purçu, "92 yıllık...

İZMİR'de, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle düzenlenen törende en büyük ilgiyi, Türkiye'de ilk kez seçilebilecek şekilde aday listesinde kendisine yer bulan CHP'den milletvekili adayı Özcan Purçu gördü. Purçu, "92 yıllık cumhuriyet tarihinde bir özlemin, hasretin, gururun gerçekleştiği gün oldu. Temsiliyet hakkını elde ettik. Bu ayıbı Kemal Kılıçdaroğlu bitirdi" dedi.

Tüm dünyada kutlanan 8 Nisan Dünya Romanlar Günü için, İzmir'de de tören düzenlendi. Roman dernekleri ile Konak Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Romanlar gününün, 7 Haziran seçimlerinde aday olacak kişilerin listesinin açıklanmasından bir gün sonraya denk gelmesi, İzmirli Romanlar için ayrı bir heyecana neden oldu. Roman kökenli Özcan Purçu, Türkiye'de ilk kez seçilebilecek bir sıralamadan aday gösterildi.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende ilk olarak CHP'den İzmir 1'inci Bölge 5'inci sıradan milletvekili adayı gösterilen Özcan Purçu konuştu. 92 yıllık Cumhuriyet tarihinde bir ayıptan artık dönüldüğünü anlatan Purçu, şöyle konuştu:

"Artık dışlanmış, küçük görülmüş bir toplum değil, umut olmak istiyoruz. Yönetilen değil, yöneten ama hep birlikte yöneten olarak çıkmak istiyoruz. Her kesime kendi katkımızı vermek istiyoruz. Dün milletvekili aday sıraları açıklandığında, 92 yıllık Cumhuriyet tarihinde bir özlemin, hasretin, gururun, gerçekleştiği gün oldu. Bizim onurumuzu, gururumuzu, temsiliyetimizi, Kemal Kılıçdaroğlu, bize verdi. Bir ayıbı bitirdi. 6 milyon Roman için bir onurdur, bizim buradan aday gösterilmemiz. Beni Türkiye'nin dört bir tarafındaki Roman dernek yöneticileri ağlayarak aradı, kutladı. Dün Romanlar için bir milattır. Yeni bir güneş doğmuştur artık. Ama ben sadece Romanların adayı değilim. Bu ülkede ayrımcılığa uğramış itilmiş, kakılmış herkesin adayıyım. Yüzde 6 oranındaki Roman oylarını CHP'ye getirmek için mücadele edeceğiz. Birlik içinde CHP çatısı altında mücadelemiz sürecek.".

Özcan Purçu'nun ardından CHP İl Başkanı Bedri Serter konuştu. Serter de Romanların dünyanın gökkuşağı olduğunu, Türkiye'nin rengi olduğunu, CHP olarak seçilecek yerden aday gösterilerek Romanlara verdikleri önemin altını çizdiklerini ifade etti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise Romanlarla birlikte mücadele vereceklerini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın da katıldığı tören, denize karanfil atılmasıyla sona erdi.

Etiketler :