Dündar ve Gül'e Dünyadan Destek

Uluslararası gazetecilik örgütleri, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiğini...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Dündar ve Gül'e Dünyadan Destek

Uluslararası gazetecilik örgütleri, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiğini belirterek cezaevi önünde açıklama yaptı.

Dünyanın en saygın gazetecilik örgütlerinden altısının temsilcileri tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e yönelik tecrit uygulamasını kınadı ve Silivri Cezaeviönünde ‘Umut Nöbeti’ tuttu.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Etik Gazetecilik Ağı (EJN), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), PEN International, Dünya Gazete ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA) ve Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), Adalet Bakanlığı'na ortak bir başvuruda bulunarak Dündar ve Gül ile görüşme talep etmişti. Ancak bakanlık bu talebi reddetti. IPI, CPJ, RSF, EJN ve IFJ ile EFJ’nin temsilcileri Silivri Cezaevi önünde bakanlığın ret kararını bir basın açıklamasıyla protesto etti.

Uluslararası gazetecilik örgütleri adına basın açıklamasını IPI Basın Özgürlüğü Savunusu ve İletişim Direktörü Steven Ellis yaptı. "Can Dündar ve Erdem Gül’e destek vermek için oluşturulan, basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü savunan geniş bir koalisyonun parçası olan örgütlerle beraber buradayız” diyen Ellis, Adalet Bakanlığı’nın Dündar ve Gül ile görüşme talebini reddetmesini “ağır bir hak ihlali ve yetkinin suiistimalidir” diye niteledi. Açıklamanın tam metninde şu ifadeler kullanıldı:

“Son yıllarda, 100'den fazla gazeteci Türk cezaevlerinde tutuldu, Türkiye'deki gazeteciler genellikle hapisteki meslektaşlarını ziyaret edebiliyordu. Fakat son aylarda Türkiye'nin Adalet Bakanlığı Dündar ve Gül'e ziyaretlerin çoğunu fiilen yasakladı. Ziyaretine izin verilenler sadece yakın aile üyeleri, avukatları ve milletvekilleri oldu.  Adalet Bakanlığı'nın yakın zamanda Türkiye'deki gazeteci gruplarının ve diğerlerinin ziyaret taleplerini reddetmesini takiben, 11 ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü savunucusu örgütten oluşan ittifak 8 Ocak 2016'da; Dündar ve Gül'ü 27 Ocak Çarşamba günü ziyaret etmek için ortak bir talep sundu…

Fakat 22 Ocak'ta Adalet Bakanlığı talebi reddetti. Cevap olarak bakanlık, mevzuata atıfta bulunarak izin vermeyi reddetti. İttifak, 40 gün tecrit altında tutulduktan sonra nihayet ortak bir hücreye bu ayın başında transfer edilen Dündar ve Gül'ün destekçileri tarafından ziyaret edilmesinin reddedilmesini ve onlara karşı suçlamaları kınıyor.

Hiç şüphesiz kamuoyunu ilgilendiren ve aciliyet taşıyan bir konuda haber yapan gazetecilerin misilleme olarak zulme uğraması ve başka herhangi bir tutukluya tanınan ziyaret hakkının reddedilmesi; haklarının ihlalidir ve yetkinin ağır bir şekilde suiistimalidir. Yapılan yanlışa; ne Dündar ne de Gül'ün henüz hüküm giymemesi ve hatta haklarındaki suçlamalardan bihaber tutulması da eşlik ediyor.  Terörle mücadele yasalarının gazetecilere karşı kullanılması, tekrarlayan benzeri durumların sadece sonuncusu.

Bu durum, büyüyen otokratlığı ve insan haklarının apaçık bir şekilde aşındırılmasını ortaya koyan gelişmeler listesine ekleniyor. Bu gelişmeler; yargının siyasallaşması, ceza yasalarının benzer şekilde suiistimal edilmesi, belli içeriklerin yayılması üzerine doğrudan yasak uygulanması, devlet kurumlarının ve ekonomik araçların medya kuruluşlarını susturmak için kullanılması, eleştirel gazetecilere yönelik sözlü, kimi durumlarda da fiziki saldırılar, ve hükümet muhaliflerini hedef alan internet üzerinden nefret kampanyalarını içeriyor. İttifak, Türk makamlarını Dündar ve Gül'ü gecikme olmaksızın serbest bırakmaya, haklarındaki bütün suçlamaları çekmeye ve şu an gazetecilikle ya da dile getirdikleri görüşlerle ilgili tutuklu bulunan bütün gazetecileri de özgür bırakmaya çağırıyor. İttifak, ayrıca Türkiye'deki yasa koyucuları ülkenin otokratlığa doğru gidişini tersine döndürecek adımları atmaya ve demokratik ülkelerin hükümetlerine; ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde verdiği insan hakları taahhütlerine uyması için Türk hükümetine baskı uygulamaya çağırıyor.”

Bildiriye şu uluslararası örgütler imza attı: 

- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)

- Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ)

- Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)

- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ)

- Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ)

- ARTICLE 19

- Index on Censorship (Sansür Endeksi)

- Etik Gazetecilik Ağı (EJN)

- Uluslararası PEN

- Dünya Gazete ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA)

- Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO)