Doğalgaz Kombilerinin Tamamı Sökülecek! O Tarihte Yeni Sisteme Geçiliyor

Doğalgaz Kombilerinin Tamamı Sökülecek! O Tarihte Yeni Sisteme Geçiliyor
'Sıfır Emisyon Binaları' projesi kapsamında halihazırda kullanılmakta olan tüm kombiler için son kullanım tarihleri belirlendi. Açıklanan yeni tarihe kadar Türkiye'deki kombilerin tamamı muayeneden geçmek zorunda.

Türkiye'de kömür ve elektrikli ısıtıcı sayısının gün geçtikçe azalarak, yerini coğrafi bölge fark etmeksizin her yerde doğalgaza bırakması, yetkilileri yeni uygulamaları devreye almak durumunda bıraktı.

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi, kombiler için de güvenlik muayenesini zorunlu haline getiren bu uygulama, ayrıca çevre kirliliğine engel olmayı amaçlayarak "Sıfır emisyon" hedefiyle hazırlandı. Yeni dönemde ısınmanın kolay yolu olarak bilinen doğalgaz için kombi kullanımı yasaklanacak. Her evde kullanılan kombi için atılan bu adımın uygulanmaya başlayacağı tarih belli oldu.

13.jpg

BU TARİHTEN İTİBAREN ESKİ KOMBİLER KULLANILAMAYACAK

Bu karar ile birlikte 2030 yılı itibariye, yeni inşa edilen evlerinde dahil olduğu tüm yeni binalar, ‘Sıfır Emisyon Binaları’ standartlarına uymak zorunda olacak. Doğalgaz kombisinin kullanımını sona erdirilmesine yönelik alınan bu karar kapsamında 2040 yılına kadar fosil yakıtla ısınmayı kademeli olarak durdurma planı yapılıyor.

ANLAŞMA İMZALANDI

Avrupa Parlamentosu üyeleri arasında aylar süren çevre dostu bir adım atılması yönündeki tartışmalar sonucunda, ulusal hükümetler ve Avrupa Komisyonu, yeni Binalarda Enerji Performansı Direktifi (EPBD) anlaşmasını imzaladı.

İmzalanan bu anlaşma kapsamında, AB ülkeleri, 2040 yılına kadar fosil yakıtla ısınmayı aşamalı olarak durduracak ve 2030 itibariyle, yeni inşa edilen evler de dahil olmak üzere tüm yeni binalar, 'Sıfır Emisyon Binaları' standartlarına uygun olacak.

11.webpKOMBİLER SÖKÜLECEK

2050 yılına kadar AB genelindeki tüm binaların sıfır emisyonlu binalara dönüştürülmesi ana hedef. Bu hedef kapsamında, doğalgaz kombilerinin kullanımını sonlandırmayı amaçlayan AB yetkilileri, 1 Ocak 2025 itibariyle fosil yakıt kullanan kombiler için teşvik verilmeyeceğini duyurdu. Ayrıca, doğalgaz kombileri sökülecek.

Atılan bu önemli adım, AB'nin çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda atılan önemli bir adım olarak görülmekte olup, enerji verimliliğini artırmayı ve karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

12.jpg

TÜRKİYE'NİN DE KATILMASI BEKLENİYOR

Anlaşma her ne kadar AB üyesi ülkeleri içeriyor olsa da, Türkiye'nin "AB Uyum Yasa Paketleri" kapsamına alınacak bu projeyi eksiksiz şekilde Türkiye'de de uygulaması bekleniyor.