Diyanet'ten ''Kur'an'lı Propaganda'' Açıklaması

Diyanet'ten ''Kur'an'lı Propaganda'' Açıklaması
Diyanet “Kişi, Kur'an’la yaşayan biriyse buna Kur'an’ı alet etmek denmez. Kur'an’la alakası olamayan biri yaparsa o zaman alet etmiş olur”SÖZCÜ'nün haberine göre;Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kur'an'lı propaganda”...

Diyanet “Kişi, Kur'an’la yaşayan biriyse buna Kur'an’ı alet etmek denmez. Kur'an’la alakası olamayan biri yaparsa o zaman alet etmiş olur”

SÖZCÜ'nün haberine göre;

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kur'an'lı propaganda” için çok tartışılacak bir fetva verdi. Diyanet’in “Alo 190 Fetva Hattı”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kur'an’la miting meydanlarında propaganda yapmasıyla ilgili olarak “Kişi, Kur'an’la yaşayan biriyse buna Kur'an’ı alet etmek denmez. Kur'an’la alakası olamayan biri yaparsa o zaman alet etmiş olur” değerlendirmesi yaptı. Fetva Hattı, benzer yöndeki bir başka soruya da “Bunu yapan tüm Türkiye’yi yöneten bir Cumhurbaşkanı. Siyasi parti yapsa o zaman ‘dur’ deriz” yanıtını verdi.

“KUR'AN İLE HAŞIR NEŞİRSE”

Alo 190 Fetva Hattına başvuran bir vatandaş, “Cumhurbaşkanının elinde Kur'an ile miting alanlarına çıkması tepki topladı. Bazıları da bunu destekliyor. Bunun doğrusu nedir?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi:

“Bu, Kur'an’ı alet etmek değil. Kişi kendisi Kur'an ile amel etmez de onu kullanırsa, o zaman alet etmek olur. Ama insan, Kur'an ile haşır neşirse, hayatını Kur'an’a göre yaşıyorsa, onu yanında taşıması alet olmaz. Ameller niyetlere göredir. Kişilerin de kalplerine giremediğimize göre. Kişi yaşantısını ortaya koyuyorsa alet olmaz ama hiç Kur'an ile alakası yoksa, sırf toplumun önüne çıkarak onu öne sürüyorsa bu alet olur.”

“NE OLDUĞU BELLİ”

Alo Fetva Hattı, aynı yöndeki bir başka soruya ise, “Bunu yapan bir parti değil. Tüm ülkenin yöneticisi Cumhurbaşkanı. Siyasi bir parti temsilcisi olsa, ‘Propaganda yapıyor’ deriz. Dinle alakası olmayan,  yaşamayan biriyse, menfaat umuyorsa, o zaman ‘Dur’ deriz. Kişinin görünüşünde ne olduğu belli. İnancı belli. Artık herkes vicdanı ve kanaatiyle bir sonuca varabilir”