Diyanet’in Fetvası AKP’yi Çok Kızdıracak

 Son zamanlarda AKP’lilerin camileri de siyaset üssü olarak kullanmaya başlamasına Diyanet’ten tepki geldi.Diyanet, “Cami, ayrım yapmaksızın tüm Müslümanların ibadet yeridir. Orada gerek din görevlilerinin gerekse adayların...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Diyanet’in Fetvası AKP’yi Çok Kızdıracak

 Son zamanlarda AKP’lilerin camileri de siyaset üssü olarak kullanmaya başlamasına Diyanet’ten tepki geldi.

Diyanet, “Cami, ayrım yapmaksızın tüm Müslümanların ibadet yeridir. Orada gerek din görevlilerinin gerekse adayların propaganda yapması doğru değildir. Bu günaha girer çünkü ayrımcılık yapmış oluyorsun” fetvası verdi. Fetvada, “Camilerde, tarım, hayvancılık gibi memleket hayrına işler konuşulabilir ama orada siyasete yer olmaz” denildi.

Diyanet Fetva Hattı’nın, “camide siyaset” sorusuna verdiği yanıt şöyle: “Camilerde siyasi propaganda yapmak yasaktır. Gerek seçimler öncesi gerekse seçim dönemlerinde camilerde propaganda yapmak mümkün değildir. Çünkü camiler, herkesin, her görüşten insanların geldiği yerlerdir. Müslüman olan herkes camiye gelebilir. Orada siyaset yapmak demek, ‘burada ben varım, benden olmayan gitsin’ demektir. Bu din görevlileri için de, adaylar için de, siyasi partiler için de geçerlidir. Cami herkesin camisidir. Oralarda siyaset yapmak günaha girer çünkü ayrımcılık yapmış oluyorsunuz. Ama orada, ziraat gibi, hayvancılık gibi memleket hayrına olan işler konuşulabilir.”