Halk TV Canlı Yayın
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Akit TV'de katıldığı yayında Mehmet Dişli'yi emekli etmek istediklerini ama bunun engellendiğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti" açıklamasını yaptı.

"Mehmet Dişli'yi emekli etmemiz engellendi"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakan olarak başkanı olduğu 2015 Yüksek Askeri Şûrası’nda, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak Genelkurmay’da tutuklanan eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin MİT’ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını ifade etti.

"AK Parti'nin avukatı değilsiniz, Allah'tan korkun"

Davutoğlu ile Akit yazarı arasında yaşanan tartışmada "AKP'nin avukatı değilsiniz, Allah'tan korkun Dişli’nin emekli edilmesi konusunda MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da kendisiyle aynı talepte bulunduğunu" ifade eden Davutoğlu, Dişli’nin emekli edilmediğini vurguladı.

Akit TV’de soruları yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra üstlendiği başbakanlık görevi sırasında, halen tutuklu olan Mehmet Dişli’nin emekli edilmemesini şu cümlelerle açıkladı:

“2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra…

Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.”

Darbe tehdidi

Akit TV'de ayrıca 'Bir darbe tehdidi var mı?' sorusuna da cevap veren Davutoğlu, "Onu Cumhurbaşkanı'na soracaksınız. Bu soruları bana bu kadar rahatlıkla sorduğunuz göre ümit ederim Cumhurbaşkanı'na da sorarsınız. Bir gün davet edin, bu açıklıkta sorabilirseniz, ben de dinlemek isterim' dedi. Davutoğlu, 'Yarın bir darbe teşebbüsü olursa yerimiz seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, seçilmiş Meclis'in yanındadır. Kimsenin bir tereddütü olmasın" ifadesinde bulundu.