'Coronavirüse karşı en güvenilir ülkeler' listesinde Türkiye sonlarda

'Coronavirüse karşı en güvenilir ülkeler' listesinde Türkiye sonlarda

Ekonomi dergisi Forbes'in hazırladığı coronavirüse karşı en güvenli ülkeler listesinde Türkiye 40 ülke arasında 36'ıncı sırada yer aldı. Listenin en başındaki ülke ise İsrail oldu.

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes'in düşünce kuruluşu DVK Global, "coronavirüse karşı en güvenli ülkeler" listesi hazırladı. 40 ülkenin yer aldığı listede, Türkiye 36. sırada yer aldı. Listenin başındaki ülke ise İsrail oldu.

Liste hazırlanırken ülkelerin aşı geliştirme kapasitesi, sağlık sektörünün gücü ve ekonomileri baz alındı. Listenin ilk 3 sırasında İsrail, Almanya ve Güney Kore yer alırken; bu ülkeleri Avustralya ve coronavirüsün çıkış noktası olan Çin izledi.

Türkiye ise listede; Umman, Slovakta ve Litvanya'nın önünde 36'ncı sırada yer aldı. Coronavirüste yaşanan ölü sayılarında Türkiye'nin ölünde olan ülkelerin, listede Türkiye'den daha güvenli olarak kabul edilmesi de dikkat çeken husus oldu.

Öte yanda Çin'de ortaya çıkan ve pandemi haline gelen coronavirüs salgınında Türkiye'deki vaka sayısı 69 bin 392'ye ulaşırken toplam can kaybı da bin 518'e ulaştı. Toplamda bin 820 kişinin durumunun kritik olduğu ülkemizde, 5 bin 674 kişi ise ölümcül virüsün pençesinden kurtularak sağlığına kavuştu.

koronaviruse-karsi-guvenilir-ulkeler-listesinde-turkiye-son-siralarda-717638-1.koronaviruse-karsi-guvenilir-ulkeler-listesinde-turkiye-son-siralarda-717639-1.

Gündem