Coronavirüs nedeniyle ölenler ceset torbasıyla defnedilecek

Sağlık Bakanlığı, coronavirüs nedeniyle ölümlere yönelik morg ve defin hizmetlerine ilişkin tedbir ve önlemleri açıkladı. Buna göre, cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2020 08:33
Coronavirüs nedeniyle ölenler ceset torbasıyla defnedilecek

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun belirlediği coronavirüs nedeniyle ölümlere yönelik morg ve defin hizmetlerine ilişkin tedbir ve önlemleri açıkladı. Buna göre; morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişide olası veya kesin Covid-19 tanısı konusunda bilgilendirilecek. Önlemler kapsamında gasilhane çalışanlarının eldiven, maske, gözlük veya yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanması gerekecek.

Standart defin işlemi uygulanacak

Evde ölüm olması durumunda cenaze işlemleri ise defin işlemleri mevzuat gereği devam edecek. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılacak. Olası veya kesin Covid-19 vakası nedeniyle ölenler ceset torbası ile defnedilecek. Cenaze kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanacak.