Coronavirüs kalıcı organ hasarı bırakabiliyor

Çinli araştırmacılar coronavirüs salgınından iyileşen hastalarda kalıcı organ hasarı meydana gelebildiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mart 2020 12:33
Coronavirüs kalıcı organ hasarı bırakabiliyor

Hong Kong’daki Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi uzmanları iyileşen bir Covid-19 hastasında akciğer fonksiyonlarında azalma ve sürekli nefes darlığı tespit etti. Bazı hastaların akciğer fonksiyonunun iyileşme sonrasında 20 ile 30 oranında azalabildiğine dikkat çeken merkez direktörü Dr. Owen Tsang Tak-yin şöyle konuştu:

 “Hastalar hızlı yürüdükleri zaman soluk soluğa kalıyor. Bilgisayarlı tomografi sonucunda da hastaların akciğerinde buzlu cama benzer yapılar olduğunu da tespit ettik. Bu da akciğerin zarar gördüğüne işaret ediyor.”

DW Türkçe’nin haberine göre; Çin’de Wuhan Üniversitesi’ne bağlı Zhongnam Hastanesi’ndeki bilim insanları da Kovid-19 hastalarından alınan 140 akciğer filminin hepsinde ‘akciğerlerde buzlu cam benzeri yapılar‘ bulunduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, iyileşen hastalarda akciğer bağ dokusunun iltihaplanması nedeniyle akciğer sertleşmesi görülüp görülmediğini de inceliyor.

"Akciğer sertleşiyor"

İltihaplanma bağ dokunun, alveoller ve onların etrafındaki damarlarda hastalıklı biçimde büyümesine neden oluyor. Bu nedenle oksijen damarlara geçiş yapamıyor, akciğer sertleşiyor, solunum yüzeysel ve hızlı oluyor. Nefes alma bozuklukları, nefes darlığı ve kuru öksürük nöbetleri ortaya çıkıyor. 

Akciğer sertleşmesinin erken tespiti halinde yavaşlatılması hatta durdurulması mümkün.