Çoklu Baro görüşmeleri ikinci gününde Genel Kurul'da: Baro başkanları Meclis'e yürüyor

Çoklu Baro görüşmeleri ikinci gününde Genel Kurul'da: Baro başkanları Meclis'e yürüyor
AKP ve MHP’nin baroların yapısını değiştirmeyi hedeflediği çoklu baro teklifi dün Genel Kurul'da görüşüldü. İlk 12 maddenin kabul edildiği düzenleme bugün görüşülmeye devam edilecek.

Baro Başkanları Kuğulu Park'ta Savunma Nöbeti'ni sürdürürken Genel Kurul'da görüşmeler devam edecek. Polisin barikat ile çevirdiği Kuğulu Park'a avukatlar ve basın alınmıyor. 

Bugünkü Genel Kurul'da ise kalan 16 madde ele alınacağı öğrenildi.

Baro Başkanları dilekçelerini vermek üzere Meclis'e doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polis, yürüyüşe geçen baro başkanlarına müdahale etti. Müdahalenin ardından Baro başkanları ve avukatlar kaldırımdan Meclis'e doğru sloganlar ile yürüyüşe geçti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker: Meclis'e dilekçe vermek için gitmeye çalışan baro başkanları ve avukatlara izin vermiyorlar. 

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan:

"Bireysel olarak dilekçe vermek istedik. Dilekçe hakkımızı kullanmak istedik. Günlerdir pandemiyi gerekçeye göstererek anayasaya aykırı olarak engel olanlar pandemi koşullarının ihmaline sebebiyet veren bir görüntü ortaya çıkarıyor. Buradaki bu sağlıksız görüntünün sorumlusu emri verenlerdir. "

Tekirdağ Barosu Başkanı Sedat Tekneci:

"Yaklaşık 22 Haziran'dan beri bize yapılan üçüncü engelleme. Bugün dilekçe hakkımızı kullanmak ve dilekçe vermek istiyoruz. Biz baro başkanlarıyız, avukatlarız yani en doğal hakkımızı kullanmak nasıl engellenebilir? Bunu ülkeye, dünyaya nasıl anlatacaklar?"

Meclis'e ulaşan baro başkanları dilekçelerini vermeye başladı.

whatsapp-image-2020-07-10-at-15-45-36.jpeg

'Savunma Nöbeti' başlattıkları Kuğulu Park'tan TBMM'ye itiraz dilekçesi vermek için yürümek isteyen baro başkanları, polis tarafından engellendi.

Dilekçeler teslim edildi

Baro başkanları ve avukatlar  Kennedy Caddesi’ne kadar yürüdü. Burada yolları tekrar polis tarafından kesilen avukatların Meclis’e yürümesine izin verilmedi. ‘Çoklu baro’ teklifine karşı toplanan dilekçeler, TBMM Dilekçe Komisyonu üyesi CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’a teslim edildi. İlhan, dilekçeleri komisyona iletmek üzere Meclis’e götürdü. Dilekçelerin teslim edilmesinin ardından avukatlar Tunus Caddesi üzerinden Sıhhiye’deki adliyeye doğru yürüyüşe geçti. Yoldan geçenler de alkışlar ve kornalar ile yürüyüşe destek verdi. 

Etiketler :