Coca-Cola’dan sürpriz Türkiye açıklaması

Coca-Cola'nın CEO'su Quincey Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde satışların düştüğünü söylerken, "Arjantin dördüncü çeyrekte ciddi düşüşte, bunun bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyorum. Türkiye de benzer bir şekilde

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Coca-Cola’dan sürpriz Türkiye açıklaması

Coca-Cola'nın CEO'su Quincey Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde satışların düştüğünü söylerken, "Arjantin dördüncü çeyrekte ciddi düşüşte, bunun bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyorum. Türkiye de benzer bir şekilde. Ortadoğu’nun bazı bölgeleri de” diye konuştu.

Coca-Cola hisseleri geçen hafta 2008 yılından bu yana günlük en büyük düşüşünü yaşadı. Şirketin piyasa değeri 16 milyar dolarlık düşüşle 197 milyar dolara indi.

Coca-Cola'nın CEO'su James Quincey ABD dışındaki pazarlar hakkında açıklama yaparken, “Zayıflamanın belli olduğu pazarlar var” diye konuştu.

Coca-Cola cirosunun üçte ikisini Kuzey Amerika kıtası dışındaki pazarlardan elde ediyor.

Financial Times’ın haberine göre; Quincey Türkiye ekonomisinin de yavaşladığını söyleyerek, “Arjantin dördüncü çeyrekte ciddi düşüşte, bunun bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyorum. Türkiye de benzer bir şekilde. Ortadoğu'nun bazı bölgeleri de” diye konuştu.

‘TÜKETİCİLER BASKI ALTINDA’

Quincey sözlerine şöyle devam etti: Küresel ekonomide artan belirsizlikler ve dalgalanmalar görüyoruz. Yeni yıla girerken tüketiciler daha da baskı altında.

ABD ekonomisinde işler fena gitmese de ABD'nin ikonik markaları küresel ekonomik iklimden etkileniyor. McDonald's'ın CEO'su Seve Easterbrook şirketinin daralan ekonomilerden ve değişen politik iklimden etkilendiğini ifade ediyor.

Coca-Cola'nın dördüncü çeyrek bilançosuna göre Avrupa'da net kârı yüzde 2, Latin Amerika'da ise yüzde 12 düşüşte.

GELİRİ DÜŞTÜ

Coca-Cola'nın 2018'in son çeyreğindeki geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düşüşle 7.06 milyar dolara geriledi.