Cihaner, Atıcı ve Yarman'dan 'parti içi demokrasi' eleştirisi

Cihaner, Atıcı ve Yarman'dan 'parti içi demokrasi' eleştirisi
CHP'de İktidar Kurultayı'nda tek aday Kılıçdaroğlu oldu. Üç aday adayı Cihaner, Atıcı ve Yarman yeterli imzayı toplayamadı. Peki üç isim konuşmalarında ne dediler?

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan PM üyesi İlhan Cihaner, kendisine imza verecek delegelerin engellendiğini söyleyerek, “100’ün üzerinde imza ile bugüne geldik, birçok arkadaşımız bizim ofisimize gelirken yoldan çevrildi. Belediye başkanları aşıyla, işiyle tehdit etti. O belediye başkanları ve genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Bu alçaklıktır. AKP’nin yapmadığını siz yaptınız” diye konuştu.

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan PM üyesi İlhan Cihaner, kendisine imza verecek delegelerin engellendiğini söyleyerek, “100’ün üzerinde imza ile bugüne geldik, birçok arkadaşımız bizim ofisimize gelirken yoldan çevrildi. Belediye başkanları aşıyla, işiyle tehdit etti. O belediye başkanları ve genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Bu alçaklıktır. AKP’nin yapmadığını siz yaptınız” diye konuştu.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı, “Hedef iktidar” sloganıyla Bilkent Odeon Kültür Merkezi'nde gerçekleşiyor.

Genel Başkanlığa aday olan İlhan Cihaner kurultayda söz alarak, kurultayın amacının ‘geleceğin Türkiye’sini kurmak olduğunu’ ancak delegelerin çoğunun alanı terk ettiğini söyleyerek, şunları belirtti:

“Bu bir tiyatro. En küçük ilçede bile bir aday varsa, nezaketen söz verilir. Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı sizin iradenize tecavüz ederek seçtik diyor. 13 maddeden birisi sözde kadınların temsiliymiş. Biz tüzüğümüzde var olan yüzde 33’lük kadın kontenjanını kullanmıyoruz, gelecekte şöyle yapacağız diyoruz. Neymiş milletvekillerini halk seçecekmiş.”

"Siyasal islamcı Ekmelettin İhsanoğlu'nu aday göstermek mi marjinal karşı çıkmak mı?"

“Burayı böyle görünce öfkelendim. Bana genellikle sekter, marjinal derler. Ama ben size birkaç marjinal şey anlatayım. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak siyasal İslamcı Ekmelettin İhsanoğlu’nu aday göstermek mi marjinal, karşı çıkmak mı?”

"Dokunulmazlığın kaldırılmasına evet diyenler bugünkü rejim değişikliğinin müsebbibi"

“Dokunulmazlık meselesi. Bizim milletvekillerimizi vuracağı netti. Bunlar dokunulmazlığa evet diyerek, bugünkü rejim değişikliğinin müsebbibi oldular.”

"İl kongrelerinde tek aday dayatıldı, bu kongreler sizi utandırmadı mı?"

“Tüzük kurultayı yaptık, bu kurultayda dokunulmazlık kaldırıldı. 300 delege yokken, kabul edenler etmeyenler denilerek. O tüzükte cinsiyetlerin eşitliği, genel merkezin kontenjanını sınırlamak vardı. İl kongrelerinde tek aday dayatılmadı mı? Ben rüya mı gördüm?  Demokrasi şampiyonu arkadaşlarımız hiç mi utanmadılar? Ankara, İstanbul, Adana, Mersin kongresi sizi utandırmadı mı?”

"Ekonomiyi, şu andaki ekonomiyi batıran Ali Babacan ile mi düzelteceğiz?"

“Savaş tezkerelerine evet dedik, ben demedim. Ortadoğu halklarının gözyaşına evet dediler. En büyük derdimiz sahte soru? Buraya çıkan Atatürk, Deniz Gezmiş diyor. Deniz Gezmiş’in Filistin halkları için çatışmaya gittiğini hepimiz biliyoruz. Burada çıkan bir arkadaşımızı Afrin’e imzasını attı. Kürt halkı bize nasıl oy verecek. Ekonomiden söz etti. Şu andaki ekonomiyi batıran Ali Babacan ile mi yapacağız?”

"Dış politika yıkımının sorumlusu yeni ittifak ortağımız Ahmet Davutoğlu"

“Türkiye’nin yaşadığı dış politika yıkımının sorumlusu kim? Davuoğlu, yeni ittifak ortağımız. Dün laikliğin cenaze namazı kılındı. Hepimiz arazi olduk. Cumhuriyet hukukunu bile savunamadık. Herkes Atatürk diyor, dün Atatürk’e lanet okundu.”

"18 yıldır AKP'nin hangi politikasına engel olduk?"

“18 yılda biz neredeydik, muhalefetteydik. AKP’nin politikalarının hangisine engel olduk? Kazdağları’na mı, kadın cinayetlerine mi, tank-palet fabrikasına mı? İşsizlik dünyadaki en büyük sorun ve Türkiye’de daha büyük sorun arz ediyor. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin kaldırılmasına mı engel olduk, yüzlerce siyasi tutsağın cezaevine konulsana mı? Baro yasası çıktı. Biz bunları nasıl engelleyeceğiz?

"Birçok arkadaşımız ofisimize gelirken yoldan çevrildi, AKP'nin yapmadığını yaptınız"

“Beni asıl öfkelendiren şu oldu. Bu imza toplamasında beni en çok rahatsız eden sizlerin üzerindeki baskı. Siz imzayı kime verdiniz biliyorsunuz, Ekmelettin, savaş tezkeresi, dokunulmazlıkları verdiniz. Bundan sonra bunların hepsi sizin sorumluluğunuzda. İmza meselesi şu, 100’ün üzerinde imza ile bugüne geldik, birçok arkadaşımız bizim ofisimize gelirken yoldan çevrildi. Belediye başkanları aşıyla, işiyle tehdit etti. O belediye başkanları ve genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Bu alçaklıktır. AKP’nin yapmadığını siz yaptınız.”

"Karamollaoğlu'na, Perinçek'e destek veren sizler, imza için engelleniyorsunuz"

“Mardin ayrı bir facia. Türkiye’de ilk kez bir il temsilsiz kalıyor. Yoldaşlık bu mu? Temel Karamollaoğlu’na, Perinçek için desteklenen sizler, imza için engelleniyorsunuz. Özet olarak tek bir şeye ihtiyacımız var, cesaret. Nasıl ki yılladır, eşitlik özgürlük mücadelesi veriyorsunuz, burada da aynı cesareti gösterirseniz iktidara yürüyecek bir yapıya kavuşabiliriz. Aksi halde Anayasa Mahkemesi kapılarında beklemeye devam ederiz.”

Atıcı: Atatürk ve laiklikle sorunu olanların cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine yeşil ışık yakmak basit bir hata değil

CHP'de genel başkanlığa aday adayı olan Aytuğ Atıcı, laiklik karşıtı isimlerin aday gösterilmesini ve ittifakları eleştirdi.

Atıcı şöyle konuştu:

"Atatrük'le ve laiklikle sorunu olan, AKP adına en üst makamlarda görev yapan kimselerin cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine yeşil ışık yakmak basit bir hata değildir. Az önce genel başkan bu ülkeyi nasıl düzelteceğimizi anlatmaya çalıştı. Yani şu anki yöneticiyi aşağıya indirip onun kopyasını oraya koyarak mı bunu yapacağız. Seçmenimiz bunu asla istemiyor. 

"Hiçbir genel başkanımız ideolojimize aykırı olan bir el işaretini yapamaz"

"Bir başka ideolojik savrulma, hiçbir genel başkanımız bizim ideolojimize aykırı olan bir ideolojinin el işaretini yapamaz, yapmamalıdır. Bunlar basit hatalar değildir, ideolojik savrulmadır"

İttifak eleştirisi

"Mevcut hükûmet, seçim barajını yüzde 3'e çekerse kim bizimle ittifak yapar? Mevcut hükûmet 'Parlementer sisteme dönüyoruz' derse birinci parti kimdir, hükûmeti kim kuracaktır? Birilerinin desteğiyle iktidara gelirsek; laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin değil onların haklarını korumak zorunda kalırız"

Tolga Yarman: Genel Başkanımız doğruları söyledi ama bütün doğruları söylemedi

CHP Kurultay Onur Üyesi ve CHP Genel Başkan adayı Prof. Dr. Tolga Yarman, CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada CHP yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Yarman Kurultay'da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sevgili Genel Başkanımız doğruları söyledi ama bütün doğruları söylemedi. Sadece doğruları da söylemedi. Bugün karşı karşıya bulunduğumuz tehditten kurtulmak istiyorsak çaresi çok kolaydır. Sarayda oturan, diploması var mıdır? Sarayda oturmaya hak sahibi midir? Partimizde arkadaşlarımız hepsi birbirinden güzel çalışma yapıyorlar. Orta sahada top çevirmeye gerek yok.

“Rejim değişikliğine çanak tuttuk"

Diplomasız olduğunun üstüne gitmediniz. Neden gitmediniz? Anasayal bir suç işlenmiştir. Buna geçit verdiniz. Ciddi olarak baskı altındasınız. ‘Sizin söylediğiniz gibi değil’ deyin. 2017’de rejim sahte oylarla değişti. Rejimin değişmesine çanak tuttuk. YSK kararının hukuksuz olduğunu ortaya koymadınız. AİHM’e neden götürmediniz” diye sordu.

"CHP olarak baskı altındayız"

Yarman, "CHP yönetimi, siz de baskı altındasınız. Biz CHP olarak dışardan baskı altındayız. Bunu ya kırarsın ya kırmazsın" diye konuştu.

Etiketler :