CHP'li Yarkadaş'ın İlk Önergesi Aleviler İçin!

CHP'li Yarkadaş'ın İlk Önergesi Aleviler İçin!
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Alevi vatandaşların evlerinin hedef haline getirilmesini Meclis gündemine getirdi.CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Elazığ’da alevi vatandaşların oturduğu bölgede yapılan işaretlemeleri...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Alevi vatandaşların evlerinin hedef haline getirilmesini Meclis gündemine getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Elazığ’da alevi vatandaşların oturduğu bölgede yapılan işaretlemeleri TBMM gündemine taşıdı.

EVLER SARI BOYA İLE İŞARETLENDİ

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Elazığ’ın Yazıkonak Beldesi’nde alevi vatandaşların oturduğu yerleşim yerlerinde meydana gelen korkutucu olayı TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle çeşitli sorular yönelten Yarkadaş meydana gelen olayın daha öncede çeşitli illerde meydana geldiğini soru önergesinde hatırlattı.

6 evin işaretlenmesinin halkın tedirgin olmasına yol açtığını belirten Yarkadaş, "Daha önce de ülkemizin birçok noktasında faklı yerleşim noktalarından buna benzer işaretlenmelerin meydana geldiği bilinmektedir." diye yazdı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İçişleri Bakanı Öztürk'e şu soruları yöneltti;

Soru 1: Alevi yurttaşlarımızın evlerinin işaretlenmesine ilişkin Bakanlık nezdinde bir inceleme başlatılmış mıdır?

Soru 2: Son 3 yıl içerisinde fiziksel ve psikolojik baskı içeren saldırılardan kaçı hakkında bir soruşturma başlatılmış ve bu saldırılardan kaçı yargı organlarına intikal etmiştir?

Soru 3: Son yıllarda artan Irkçı nefret söylemi içeren saldırıların önlenmesine ilişkin yasal bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

ELAZIĞ'DA NE YAŞANMIŞTI?

Elazığ merkeze bağlı Yazıkonak Beldesi'nde Alevi vatandaşların yaşadığı 6 evin sarı boya ile işaretlenmesi ilçede halkın tedirgin olmasına yol açtı.

Yazıkonak Beldesi, Belediye Caddesi üzerinde bulunan ve Alevilerin yaşadığı belirtilen 6 ev sarı boya ile işaretlendi.

İnsan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı Behzat Hazır, yaptığı açıklamada daha önce de farklı yerleşim yerlerinde evlerin işaretlemek suretiyle hedef haline getirildiğini belirterek, "Amacı korku ve panik yaratma, insanlarımızı huzursuz kılma ve inançsal ayrımı derinleştirme, karşı karşıya getirme amacı taşıyan bu işaretlemelere karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yazıkonak'ta değişik inanç ve etnik kökene mensup insanlarımız, hiçbir sıkıntı olmadan, beraber bir yaşam sürdürmektedir. Bizce malum olan 'gizli eller' tarafından gerçekleştirilen bu tür işaretlemelerin amacı beldemizde, kentimizde beraber yaşama kültürüne saldırıdır. İnsanları bir birinden ayırma, toplumsal dinamiklerini zayıflatma ve insanları birbirleriyle karşı karşıya getirme amaçlıdır" dedi.

Gerçek Gündem