CHP’li Öztrak TIR Sürücülerini Dinledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Edirne'de TIR sürücülerini ziyaret etti.CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 5 gündür Kapıkule Sınır Kapısı’nda çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR sürücülerini ziyaret...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP’li Öztrak TIR Sürücülerini Dinledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Edirne'de TIR sürücülerini ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 5 gündür Kapıkule Sınır Kapısı’nda çıkış yapmak için kuyrukta bekleyen TIR sürücülerini ziyaret ederek, sıkıntılarını dinledi. TIR şoförlerinin kuyruklardan ve araçlara saklanan Suriyeliler'den yakındığını ifade eden Öztrak, "Sürücülerin ihtiyaçlarını gidebilecekleri yerleri bile yok. Burada belli kolaylıkların yapılması lazım" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Edirne’de Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a çıkış yapmak için bekleyen TIR sürücülerini de ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve milletvekili adayı Gürkan Güneser ile gümrük girişine gelen Öztrak, sürücülere kaç gündür kuyrukta olduklarını ve yaşadıkları sıkıntı sordu.

Sürücüler 5 gündür kuyruk çilesini sürdüğünü ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerin olmamasından, Suriyeli kaçakların TIR araçlarına gizlenmesinden yakındı.

TIR sürücülerinden biri ise siyasilerin sadece seçim zamanı kuyruktaki sürücüleri ziyaret geldiğini söyleyerek sitem etti.

Öztrak, seçim dolayısıyla gelmediğini ve 2 gün önce meclise kuyruklarla ilgili soru önergesi verdiğini anlattı. Tatmin olmayan sürücü, "Seçim zamanı çeşitli yalanlarla gelirler bizim gibi vatandaşa. Seçim bittikten sonra göremezsin. Çünkü bizim temelimiz yalan ve sahtekarlık üzerine yaşıyoruz. Önce dürüst olacağız. Bu topraklarda yaşamayı hak etmiyoruz" dedi.

Araya giren CHP’li Faik Öztrak, "Ben CHP’liyim, bizim dürüst olmadığımız bir şey gördün mü?’ diye sordu. Sürücü ise "Geçmişi bildiğim kadarıyla ışık göremiyorum. Millet olarak dürüst değiliz diyorum. Ben kimseyi seçmiyorum" karşılığını verdi.

Seçim nedeniyle gelmediğini hatırlatan Öztrak, "Kapıkule’de ne olduğunu öğrenmek için soru önergesi verdim. Burada iki tane problem var. Bulgaristan tarafında bir problem var ve Türkiye’nin ihracatını engelliyor. Ama bizim tarafta da problem var. Çok fazla muayene yapacağız diye çok üzerine gidiyoruz" dedi.

Merkez Türkiye projesinin ulaştırmacıların yaşadığı sorunları ortadan kaldıracağını kaydeden Öztrak, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ise "Zaten ihracatçının, ulaştırmacının zorlandığı bugünlerde bu kuyruklar zorluğu arttırıyor. Kapıkule Sınır Kapısı’nda şoförlerin yakındığı bir Suriye’den gelenlerin yarattığı sorunlar var. Onlar kendilerini Avrupa’ya atmak istiyorlar. Bunu yaparken de bu TIR’larda bir şekilde tahribata neden oluyorlar. Ya altına giriyorlar ya brandasını kesip içine saklanıyorlar. Onun yanında Bulgaristan tarafında kaçaklar yakalandığında hemen iade ediliyor. Ama bu TIR’ların şoförleri ciddi şekilde önemli hapis cezalarına ve yargı süreçlerine muhatap oluyorlar. TIR sürücülerinin en acil ihtiyaçlarını gidebilecekleri yerleri bile yok. Burada belli kolaylıkların yapılması lazım" diye konuştu.

KUYRUK 7 KİLOMETREYE ERİDİ

Öte yandan Bulgaristan’a çıkış yapmak için Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen TIR’ların 5 gün önce oluşturduğu 26 kilometrelik kuyruk bugün 7 kilometreye kadar eridi. Bulgar gümrüğünde işlemlerin hızlı yapılmaya başlanmasıyla bugün kuyruğun tamamen bitmesi bekleniyor.