CHP'li Gök'ten İsmet Yılmaz'a İstifa Çağrısı!

CHP'li Gök Meclis Başkanlığı için aday olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bakanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İsmet Yılmaz'ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Gök'ten İsmet Yılmaz'a İstifa Çağrısı!

CHP'li Gök Meclis Başkanlığı için aday olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bakanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İsmet Yılmaz'ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz." dedi.

Gök, Mecliste basın toplantısı düzenledi. TBMM içtüzüğünde Meclis Başkanı'nın TBMM üyeleri arasından aday gösterileceğine işaret ettiğini anlatan Gök, AK Partili üyeler tarafından Meclis Başkanı adayı gösterilen İsmet Yılmaz'ın ise yürütme organının bir parçası olduğunu, İsmet Yılmaz'ın içtüzükte ve anayasada hukuksal olarak düşürülmemiş olması halinde dahi siyasal etik olarak Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifa ederek Meclis'in içine gelmesiyle aday gösterilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Siyasal etik, kuvvetler ayrılığı prensibi ve demokratik teamüllerin İsmet Yılmaz'ın bakanlık görevinden istifa etmesini gerektirdiğini söyleyen Gök, şöyle devam etti: "Şu anda İsmet Yılmaz, yürütme organının bir parçası olarak yasama organında karar alınmasını gerektiren bir ortamda AK Partili üyeler tarafından aday gösterilmek suretiyle siyasal etiğe uygun olmayan bir tablonun içinde yer almaktadır. Böyle bir tablo belki daha önce yaşanmamıştır ama yürütme ile yasamayı birbirinden ayıran demokratik teamüller ve etik değerler göz önüne alındığında Sayın İsmet Yılmaz'ın Milli Savunma Bakanlığından istifası ve bu şekilde aday gösterilmesi söz konusu olabilirdi. Biz İsmet Yılmaz'ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz. Hukuksal açıdan bunu sınırlayan her ne kadar içtüzükte ve anayasada hükümler olmasa dahi, anayasanın ve kanunların yorumlanmasıyla ulaştığımız noktada sayın Yılmaz'ın etik olarak Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifası gerekmektedir."

Meclis Başkanlığı Seçimi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin, "AKP'li üyelerce aday gösterilen Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçasıdır.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin, "AKP'li üyelerce aday gösterilen Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçasıdır. ve yürütme organının bir parçası olarak Sayın İsmet Yılmaz'ın siyasal etik olarak ancak Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifa edip Meclis'in içine gelmesi ile aday gösterilmesi söz konusudur" dedi. Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ilk turu yarın gerçekleştirilecek Meclis Başkanlığı seçimine değindi. Türkiye'nin kuvvetler ayrılığı prensibine dayalı parlamenter demokrasi ile yönetildiğinin altını çizen Gök, bu kapsamda bir milletvekili ile bakan arasındaki farklara işaret etti. Yasama ve yürütmenin birbirinden bağımsız olması ve buna göre etik değerler oluşturulması gerektiğini vurgulayan Gök, "Bir milletvekili ile bir bakan arasında, bakan milletvekili olsa dahi, farklılıklar vardır. Örneğin, bir milletvekili komisyonlarda üye olarak görev yapabilir ama milletvekilliği olan bir bakan komisyonlarda görev yapamaz" diye konuştu. Milletvekili ile bakan arasındaki farklı uygulamalardan örnekler veren Gök, AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz'ın Milli Savunma Bakanı olduğunu hatırlattı. Gök, şöyle konuştu: "AKP'li üyelerce aday gösterilen Sayın İsmet Yılmaz yürütme organının bir parçasıdır. ve yürütme organının bir parçası olarak Sayın İsmet Yılmaz'ın İç Tüzük'ümüzde ve anayasada hukuksal olarak düşürülmemiş olması halinde dahi siyasal etik olarak ancak Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifa edip Meclis'in içine gelmesi ile aday gösterilmesi söz konusudur. Siyasal etik, kuvvetler ayrılığı prensibi ve demokratik teamüller bunu gerektirir. Şu anda Sayın Yılmaz yürütme organının bir parçası olarak, yasama organında karar alınmasını gerektiren bir ortamda, AKP'li üyelerce aday gösterilmek suretiyle siyasal etiğe uygun olmayan bir tablonun içinde yer almaktadır. Yürütme ile yasamayı birbirinden ayıran anayasal kurallar, demokratik teamüller ve etik değerler gözüne alındığında Sayın Yılmaz'ın Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifası ve bu şekilde aday gösterilmesi söz konusu olabilirdi. Biz Yılmaz'ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz." -"Baykal'ın etrafında kenetlenmenin zorunluluğu bir kez daha ortaya çıktı" Hukuksal açıdan bunu sınırlayan hükümler olmasa dahi anayasanın ve kanunların yorumlanmasıyla ulaşılan noktada Yılmaz'ın etik açıdan Bakanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini ifade eden Gök, böyle bir yaklaşımı beklediklerini söyledi. Gök, bu koşullarda Meclis Başkanlığı seçimlerinde CHP milletvekillerince aday gösterilen Antalya Milletvekili ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal'ın etrafında kenetlenilmesinin zorunlu olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını da ifade etti.

Gerçek Gündem