CHP'li Belediyeden Cami İçin 588 Metrekarelik Ücretsiz Arsa

Avcılar Belediyesi Meclisi, oybirliğiyle, hasarlı durumdaki Mustafa Kemal Paşa Camii'nin yenilenerek yeniden yapılması için 588 metrekarelik arsanın Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesine karar verdi.Avcılar Belediyesi...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Belediyeden Cami İçin 588 Metrekarelik Ücretsiz Arsa

Avcılar Belediyesi Meclisi, oybirliğiyle, hasarlı durumdaki Mustafa Kemal Paşa Camii'nin yenilenerek yeniden yapılması için 588 metrekarelik arsanın Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesine karar verdi.

Avcılar Belediyesi Meclisi, oybirliğiyle, hasarlı durumdaki Mustafa Kemal Paşa Camii'nin yenilenerek yeniden yapılması için 588 metrekarelik arsanını Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesine karar verdi.

Mayıs ayı olağan toplantısını bugün yapan Avcılar Belediye Meclisi, belediyeye ait 588 metrekarelik arsanın bedelsiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı adına Avcılar Müftülüğü'ne tahsisi konusunda, Belediye Başkanı CHP'li Handan Toprak Benli'ye protokol imzalaması için yetki verdi.

Yapılan açıklamaya göre, 21'i CHP'li 37 üyenin oybirliği ile aldığı kararla, cami çevresindeki parsellerde de düzenleme yapan Avcılar Belediyesi, cami yapımının gerçekleşmesi için teknik altyapının tamamlanmasını sağlayarak, hasarlı durumda olan Avcılar Mustafa Kemal Paşa Merkez Camii'nin yeniden yapılmasının önünü açmış oldu.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin, Cuma günü, Avcılar İlçe Müftüsü, mahalle muhtarı ve heyeti, meclis üyeleri, ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile mahalle birimi başkanının katılacağı bir toplantıda, arsanın tahsisine ilişkin protokolü imzalaması kararlaştırıldı.

İŞTE O KARAR...

Avcılar Belediye Meclisi'nde oybirliği ile alınan karar şöyle

'İnceleme sonucunda; 09.01.2015 tarih ve 8 sayılı Meclis Kararı ile ilgi (b) sayılı Meclis Kararı iptal edilerek 46 pafta 7733 sayılı 588 metrekarelik 'Dini Tesis' alanında kalan parselin üzerinde projesinde sadece cami yapılmak, cami altına veya bitişiğine herhangi bir ticari faaliyet göstermemek ve Belediyemize ait olan 46 pafta 7733 parsel ile tevhid edilmesi söz konusu olan diğer 7729-7730-7731-7732-7735-7736 nolu parsellerin plana uygun olması şartıyla Diyanet İşleri Başkanlığı adına İlçe Müftülüğüne tahsisi yapılması uygun görülmüş ve satış kararlarının iptaline ilişkin Belediye Meclis Kararı kesinleşmiştir. Dolayısıyla 5393 sayılı Belediye Kanununun 38. maddesinin (g) bendi gereğince protokol yapılması hususu komisyonumuzca oy birliği ile uygun görülmüştür.'

PROTESTO EDİLMİŞTİ

Gümüşpala Mahallesi Paşaeli Piknik Alanı'nda bulunan bir kafeyi 10 yıllığına kiralayarak işleten kişiler tarafından yaptırılan, su ve elektriği bulunmayan alanda ahşap malzemeden yaptırılan mescit, sağlıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı.

Bu karar, mahalle sakinlerinin yanı sıra AK Parti'li meclis üyesinin tepkisine neden olmuştu.

Avcılar Belediyesi, tepkilerin gereksiz olduğunu açıklarken, parktaki oyun alanları dışında güvenlik noktasının bulunduğu bölgenin arkasında, aynı zamanda pazar esnafı ve müşterilerinin de kullanabileceği, kadın ve erkeklerin ayrı yerde ibaretlerini yapabilecekleri betonarme mescit yapımına başlamıştı.