CHP'li adayının 'fişleme isyanı'

CHP'li adayının 'fişleme isyanı'
CHP Uludere adayı Salih Tanık, seçim çalışmalarının kamu görevlilerince engellendiğini söyledi. İlçede, iki dönem ANAP’tan belediye başkanlığı, iki dönem AKP İlçe Başkanlığı yapan Tanık, CHP’den aday olunca sürekli baskı kurulduğunu anlattı.

CHP’nin Uludere Belediyesi başkan adayı Salih Tanık, açtığı seçim bürosunu gelen baskılar nedeniyle kapatmak zorunda kaldı. Tanık, “Seçim büromuza gelen insanlar hakkında terör örgütüne yardımdan soruşturma açmaya başladılar. Seçim büroma yaşlı bir insan geldiğinde ikinci günü jandarma onun oğlunu terör örgütüyle ilişkilendirerek alıyor. Böyle bir baskı daha önce hiç görmedik” diye konuştu.

CHP adayı Tanık, kapattığı seçim bürosunun camına da “İlçede partimize yönelik yapılan baskılar nedeniyle geçici olarak kapalıyız” duyurusunu astı. CHP’den aday olmadan önce Uludere’de iki dönem belediye başkanlığı ve iki dönem de AKP İlçe Başkanlığı görevini yürüten ve 2014 yılında AKP’den aday olan Salih Tanık, 31 Mart seçimleri için CHP’den aday olduktan sonra yoğun baskılar görmeye başladığını ifade etti. 31 Mart seçimleri için Uludere’de açtıkları seçim bürosuna gelen vatandaşların fişlenmeye başladığını dile getiren Tanık, “Daha dün (önceki gün) ‘Terör örgütüne yardım ve yataklık yapıyorsunuz’ diye seçim bürosuna gelen üç tane koruyucuyu işten çıkarmaya kalktılar. Daha önce ANAP döneminde Uludere’de iki dönem belediye başkanlığı yaptım. 12 yıl Kızılay başkanlığında bulundum. İki dönem AK Parti İlçe Başkanlığı da yaptım. CHP’den aday olunca büyük bir baskı görmeye başladık. Burada koruculuk sistemi yaygın. Memurlar fazla. Bizim amacımız insanlar tehdit edilmesin. Seçim büromuza gelen insanlar hakkında terör örgütüne yardımdan soruşturma açmaya başladılar. Seçim büroma yaşlı bir insan geldiğinde ikinci günü jandarma onun oğlunu terör örgütüyle ilişkilendirerek alıyor. Böyle bir baskı daha önce hiç görmedik” diye konuştu.

Oy pusulası baskısı

Tanık, ilçedeki kamu görevlilerinin 31 Mart’ta sandık başına giden herkesin oyunu kullandığı anda fotoğraf çekilmesi yönünde baskı kurduğunu da belirterek “İlçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü ve kaymakam; ‘AK Parti’ye oy veremeyen herkesi işten atacağız’ diye baskı kuruyorlar. Kimse sandık başında attığı oyu kameraya çekmek zorunda değil” değerlendirmesini yaptı. Tanık, kaymakam ve ilçe emniyet müdürüyle baskılar konusunda konuştuğunu ancak olumlu gelişme sağlayamadığını ifade etti. Tanık, seçim çalışmalarında kendisine destek veren vatandaşların zarar görmemesi için seçim bürosunu geçici olarak kapattığını açıkladı. (Cumhuriyet)