CHP'den taze bakan Muş'a soru: Sizden önceki bakan şirketinden 9 milyonluk dezenfektan aldı mı?

CHP'den taze bakan Muş'a soru: Sizden önceki bakan şirketinden 9 milyonluk dezenfektan aldı mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “kendi bakanlığına aile şirketi üzerinden, piyasadan daha pahalıya dezenfektan satması” ile gündem olan Ruhsar Pekcan hakkında yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ticaret Bakanlığı'nın, “Bu usulsüz uygulama hakkında kamuoyuna şeffaf bir şekilde, detaylı bir bilgilendirme yapması gerekliliğini” savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un, Bakan Muş’a sorduğu sorular şöyle: 

Bakanlığınıza 2019’den bugüne kadar yıllar itibarıyla alınan dezenfektan miktarları ne kadardır? Alınan bu dezenfektanlar için yıllar itibarıyla yapılan ödeme miktarları nedir? Alınan dezenfektanlar hangi ihale usulüne göre alınmıştır? Yapılan ihalelere kaç firma katılmıştır? Bu firmalar hangileridir? Bu firmaların şartnameye istinaden verdikleri teklifler nedir? Alınan dezenfektanların markası ve birim fiyatları nedir?

Hangi firmalardan ne kadar dezenfektan alımı yapılmıştır? Sizden önceki Bakan'ın sahibi olduğu Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmasının Bakanlığınıza sattığı ürünün Sağlık Bakanlığı'nca verilen ruhsatına bakıldığında ürünün başka bir firmada fason olarak üretildiği görülmektedir. Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılmış ve benzer özelliğe sahip birçok ürün varken, neden fason üretim yaptırılan bir ürünü Bakanlık almıştır? Sizden önceki Bakan'ın, bakanlığınıza şahsına ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığı doğru mudur?