CHP'den Sınava Girecekler İçin Teklif

CHP, sınav giriş belgesini gösteren öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi.CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in imzalarıyla TBMM’ye...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'den Sınava Girecekler İçin Teklif

CHP, sınav giriş belgesini gösteren öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in imzalarıyla TBMM’ye sunulan teklif ile “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen sınavların yapıldığı günlerde, sınava katılan adaylar, sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla” toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması hedefleniyor.

ÖĞRENCİLERİN MAĞDURİYETİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Teklifte; 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yürürlüğe giren “Adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin yönetmelik” ile adayların “yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile sınav binalarına girmesine izin verilmez. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır” ibaresi gerekçe gösterilerek sınava giren adayların sınavların yapıldığı günlerde, sınava katılan adaylar, sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması istendi.

SINAV GİRİŞ BELGESİNİ GÖSTERENLER ÜCRETSİZ YARARLANSIN

Sınava giriş esnasında öğrencilerin tüm materyallerden yoksun olarak girildiği ifade edilen teklifte öğrencilerin sınav günü toplu taşıma araçlarında sıkıntı çektiği ifade edildi. Çoğu öğrencinin içinde kredi olan toplu taşıma kartlarını sınava girmeden önce atmak zorunda kaldığı dile getirilen önemli konulardan biriydi.