CHP'den Bahçeli'ye Flaş Çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, isim vermeden Bahçeli'ye seslendi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, konuşmalarında 'Alayına' kelimesini sıkça kullanan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye gönderme yaptı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'den Bahçeli'ye Flaş Çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, isim vermeden Bahçeli'ye seslendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, konuşmalarında 'Alayına' kelimesini sıkça kullanan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye gönderme yaptı ve "Alayına karşıyız' tavrıyla Türkiye bir yere varamaz" dedi. Koç, ardından, "Makul bir süre için makul ve sağlam bir protokolle AKP tahribatını giderecek, bir restorasyon dönemi için bir araya gelebilmeliyiz" çağrısı yaptı.

CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Koç, Ankara’nın Pursaklar, Çubuk, Kalecik, Altındağ, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerine “teşekkür” ziyaretinde bulundu. Buralarda yaptığı konuşmada, AK Partinin artık tek başına iktidar olmadığını, “Ben pişireceğim, ben toplayacağım, ben yiyeceğim” döneminin bittiğini ifade eden Koç, “Her şeyi belirleyen tek adam sivil darbesine geçit verilmemiştir” dedi.

“ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN ADRESİ OLMAMAYA KARARLIYIZ”

Muhalefete de ayrı bir görev yüklendiğini belirten Koç, “Milletimiz demokratik yolla, seçim sandığıyla AKP’yi iktidardan düşürmüş, AKP dışındaki üç partiye de yüzde 60 oranında oy çoğunluğu vermiştir. Biz bu yüzde 60’in içinde kendi payımıza düşen mesajı aldık, bunu değerlendiriyoruz” dedi. Sorumluluklarının gereğini yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

“Elbette halk AKP’den 13 yılın hesabının sorulmasını, yapılan yolsuzluk ve hırsızlıkların yanlarına kalmamasını ve gelir uçurumunun düzeltilmesini talep etmiştir. Önümüzdeki süreçte CHP hükümet kurma seçeneklerinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Son olarak da parti olarak demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesi için CHP olarak sorumluluk üstlenmeye ve çözümsüzlüğün adresi olmamaya kararlıyız. Millet bu sonuçlarla aynı zamanda muhalefet partilerine kampanya boyunca dile getirdiği vaatler ve ortaya koyduğu ekonomik programın uygulanması zemininin yaratılması görevi vermiştir. Bu zeminin elde edileceği bir siyasi aritmetik de vardır. Ancak ‘alayına karşıyız’, ‘içerde olmam, dışarıdan istemem’, ‘kimseyi desteklemem’ tavırlarıyla bir sonuca gidemeyiz. Makul bir süre ve sağlıklı, iyi bir protokolle AKP’nin 13 yılda yargıda, adalette, milli eğitimde, içişlerinde, dış politikada yaptığı tahribatları giderip restore edecek bir işbirliğini hayata geçirebiliriz.”

“ARTIK ASLA GERİYE DÖNÜŞ OLMAYACAKTIR”

Hırsızlık, yolsuzluk yapanla bir arada olmayacaklarını, uğursuzun sofrasına oturmayacaklarını ifade eden Koç, şöyle devam etti:

Ancak geçmişte 1995-1999 arası dönemde üzerimize yapıştırılan ve haksız yere bedel ödetilen bir konuma da düşmeyiz. Ondan ders çıkardık. CHP çözümsüzlüğün adresi olmayacaktır. Kimse unutmasın ki bu seçimde tilkiye kümes vekaleti verilmemiştir. Milletimiz, ‘üç kez oldu; ama bu kez tilkiyi kümese vekil tayin etmiyorum’ demiştir. Yeni bir iktidar, yeni bir dönem, yeni bir seçenek ortaya koyabilme tablosu vardır. Bu yeni tabloyu iyi okumak, iyi değerlendirmek ve bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir. Türkiye’de bir aşama geçilmiştir; bir korku dağıtılmıştır. Bir eşik geçilmiş, bir basamak aşılmıştır. Artık asla geriye dönüş olmayacaktır. Türkiye bu yeni tabloda yargı, içişleri, milli eğitim, dışişleri gibi alanlara; TRT, RTÜK, AA gibi kurumlara çeki düzen verme; iktidarın sopası olma konumundan kurtarma şansına sahiptir ve bunu değerlendirmelidir.”