CHP'de belediye meclisi listesinde son söz kimin? Genel Merkez, tüm örgüte yazıyla bildirdi

CHP Genel Merkezi’nin yazısında, ‘MYK, tüm listelerin teslimine ve kesinleşmesine kadar tüm seçim çevreleri için değiştirme yetkisini nihai olarak elinde tutar’ denildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'de belediye meclisi listesinde son söz kimin? Genel Merkez, tüm örgüte yazıyla bildirdi

CHP’de 31 Mart yerel seçimleri için belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin belirlenmesinde eğilim yoklaması yapılan 12 seçim çevresinde ‘fermuar sistemi’nin uygulanması, 21 kentte ise il ve başkanlarının liste hazırlaması yöntemi benimsenirken; hazırlanacak listelere Merkez Yönetim Kurulu (MYK) onay verecek. MYK’nin tüm listelere müdahale yetkisi olduğu da ifade edildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP yerel seçimler için yarışacak adaylarını belirlerken, Parti Meclisi’nde (PM) alınan yetki kapsamında genel merkezden bütün il ve ilçelere yazı gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Muharrem Erkek ile CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi imzasıyla il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen yazıda PM’nin belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için aday saptama yetkisinin MYK’ya devredildiği belirtildi.

Buna göre çeşitli tarihlerde belediye meclis üyeliği için eğilim yoklaması yapılan ve çift numaralı sıraları eğilim yoklaması ile belirlenen Adana’nın Yüreğir ve Seyhan; Ankara’nın Çankaya, Mamak ve Yenimahalle; Antalya’nın Konyaaltı ve Muraşpaşa; Balıkesir’in Burhaniye, Burdur’un merkez ve Yeşilova; Çanakkale merkez ile Sinop merkezde belediye meclisi aday listelerine onama yetkisinin MYK’nın olduğu belirtildi.

Yazıya göre Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kilis, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Uşak, Tunceli, Trabzon, Yalova ve Zonguldak’ın tüm seçim çevrelerinde belediye meclis üyeleri ile il genel meclis üyelikleri aday listelerinin onama yetkisinin de MYK’da olduğu belirtildi.

Yazıda, MYK’nın onayına sunulacak taslak listeler hazırlanırken il başkanı, ilçe başkanı, belediye başkan adayı, büyükşehir belediye başkan adayı ve bölge milletvekillerinin azami mutabakatının sağlanmasına özen gösterilmesi gerektiği; taslak listelerde cinsiyet ve gençlik kotalarının da uygulanacağı bildirildi.

Yazıya göre eğilim yoklaması yapılan 12 seçim çevresi ile belirlenen 21 kent dışında kalan bütün seçim çevreleri için belde belediye meclis üyeliklerinin belirlenerek onama yetkisinin ilçe yönetim kurullarına; ilçe belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliklerinde ise il yönetim kurullarına devredildiği belirtildi.

Müdahale yetkisi

Yazıda tüm seçim çevreleri için belediye başkan adaylığı listelerinin genel merkez tarafından hazırlanarak onanacağı, ilgili il ve ilçe temsilcilerine genel merkezde elden teslim edileceği belirtildi. Yazıda MYK’nın tüm listelerin teslimine ve kesinleşmesine kadar tüm seçim çevreleri için düzenleme, onama, teslim, değiştirme yetkisini nihai olarak elinde tuttuğu, gerek gördüğünde doğrudan müdahale edebileceği de bildirdi.