CHP, Kızılay üzerinden Ensar'a akıtılan para için araştırma önergesi verdi: Sonuç malum...

CHP'nin BaşkentGaz'ın Kızılay'ı paravan olarak kullanıp Ensar Vakfı'na para akıtmasıyla ilgili Meclis'e araştırma önergesi sundu. Önerge, AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kızılay'ın aldığı bağış ve yardımları kullanmasına ilişkin işlemlerin araştırılması için TBMM Genel Kuruluna araştırma önergesi verdi.

CHP grubu adına konuşan CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu konuşmasına, "Bu prosedür gereği verilmiş bir araştırma önergesi değildir. Bu araştırma önergesi; vergi kaçakçılığıyla ilgili veya Kızılay'la, BaşkentGaz'la ilgili bir araştırma önergesi de değildir yalnızca." sözleriyle başladı.

Kuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu araştırma önergesi; devlet itibarıyla ilgili bir araştırma önergesidir, toplum vicdanıyla ilgili bir araştırma önergesidir. Hukukumuza göre her firmanın bağış yapma hakkı vardır, yetkisi vardır. Her firma bağış yapabilir. Yaptığı bağış, kanunen kabul edilmeyen gider sayılır ve vergiden düşülmez. Fakt kamuya yararlı dernek ve vakıf statüsünde olan dernek ve vakıflara bağış yapıldığı zaman kazancın yüzde 5'i tutarında indirim konusu yapılabilir. Yalnız Kızılay ve Yeşilay'a yapıldığında, Kurumlar Vergisi Kanununun 10'ncu maddesine göre tümüyle yani yüzde 100 oranında indirim konusu yapılabilir. Konu, kısaca prosedür olarak böyle.

Peki bununla ilgili olay nedir? Şöyle bir olay vuku bulmuş; 2017 yılında BaşkentGaz Kızılay'a 8 milyon dolar yani 30 milyon liranın üzerinde bir bağış yapmış. 30 milyon liranın üzerindeki bu meblağ, 2017 kazancından indirilmiş. İndirilmesi gerekiyor, normal. Anormal bir şey yok burada. Yani yüzde 20'si vergi olacağından aşağı yukarı 6 milyon liranın üzerinde bir vergi avantajı sağlanmış. Burada bir anormallik yok fakat BaşkentGaz Kızılay'a bir mektup yazmış ayrıca ve demiş ki "Ben sana 8 milyon dolar gönderdim ama bunun 75 bin dolarını Kızılay olarak sen harca, 7 milyon 925 bin dolarını bir yurt yapımında kullanılmak üzere Ensar Vakfı'na gönder". Bu, vergi avantajı olan Kızılay'ın üzerinden bağışın bir başka vakfa aktarılması.

Şartlı bağış görünüyor ama kanuna aykırı, hukuka aykırı, ahlâka aykırı bağış yapılamaz. Böyle bir durum sözkonusu olmuş ve bu durum aynı zaman muvazaa teşkil ediyor. Yani gerçek işlemi, vergi indirimini perdelemişler. Onu göstermemeye çalışmışlar, böyle bir durum söz konusu. Ha bunu yapan kim? Bunu yapan bir kamu kuruluşu. Kamu kuruluşu bakanlıklar vardır, genel müdürlükler vardır, KİT'ler vardır, anonim şirket şeklinde kurulu kamu kuruluşları vardır; bu da dernek şeklinde 150-160 yıllık bir kuruluş. Kızılay, bir kamu kuruluşu olarak vergi kaçakçılığına aracılık etmiş. Yani devlet itibarıyla oynanmış. Devlet egemenliğiyle oynanmış ve bunu yapan bir kamu kuruluşu.

Vergi her ülkede kaçırılıyor ama bir kamu kuruluşunun vergi kaçakçılığına aracılık etmesi, böyle bir organizasyon içerisinde bulunması, bu affedilecek yahut görülmeyecek bir olay değil. Hepimizin bu konuda devlet için, toplum için bu itibarı gözetmemiz lazım. Bakın, öğrenciler bile harçlıklarından artırdıkları paraları Kızılay'a yardım olarak veriyorlardı; şimdi kan bağışı yapılmıyor Kızılay'a... Toplum vicdanı yaralanmış bu konuyla ilgili olarak. Onun için bu konunun dikkate alınması lazım, bu araştırma önergesinin kabul edilmesi lazım.

Bu araştırma önergesi; vergi kaçakçılığı, hileli vergi suçu yönlerinden araştırılması gereken bir konu. Ayrıca BaşkentGaz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, altyapı gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsü kazanmış bununla ilgili konunun SPK mevzuatı yönünden araştırılması lazım. Konu bir suç teşkil ettiği için, vergi dışında ceza kanunu yönünden araştırılması lazım."

"Adama 'Bu Meclis niye var' diye sorarlar"

Kuşoğlu'nun konuşmasının ardından İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Kızılay'ın düştüğü durumun herkesi yaralaması gerektiğini ifade ederek Kızılay'da dönen dolapların araştırılması gerekliliğini vurguladı. Koncuk, "Adama 'Bu Meclis niye var?' diye sorarlar. Bu önerge kabul edilmezse, Kızılay'ın içine düştüğü durumun daha da kötüleşmesinden sorumlu olunacaktır." ifadelerini kullandı. Koncuk ayrıca Kızılay'ı aklamanın herkesin görevi olduğunu belirterek; kurumun yeniden güven duyulan bir kurum hâline getirilmesi gerektiğini söyledi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ise, Kızılay'ın son yıllarda holdingleştiğine ve kâr hırsına yenik düştüğüne dikkat çekti.

"152 yıllık kuruma haksızlık"

AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise eleştirilerin maksatlı olduğunu öne sürerek; Kızılay'ın muvazaalı işlemlerle vergi kaçırmaya fırsat sağladığı suçlamasının 152 yıllık kuruma haksızlık olduğunu savundu.

"Kızılay'ı lekelersiniz"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, Beyazıt'ın bu sözlerine "Siz bu konuşmayı yapınca Kızılay aklanmaz. Komisyon kurulsun, 3 ay sonra rapor gelsin. Kızılay'daki şüpheleri araştırmayalım diye el kaldırırsanız Kızılay'ı lekelersiniz. Kızılay için tarihi bir fırsat var" şeklinde yanıt verdi.

Konuşmaların ardından, araştırma önergesi AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.