Çanakkale'de cuma protokolü

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerinde, "Cuma protokolü" uygulanacak. Tören için iki ayrı porgram hazırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Müslüman siyasetçiler, cuma namazını kılacak. Cuma namazı programına...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Çanakkale'de cuma protokolü

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerinde, "Cuma protokolü" uygulanacak. Tören için iki ayrı porgram hazırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Müslüman siyasetçiler, cuma namazını kılacak. Cuma namazı programına katılmayacak olan liderler için de Savarona yatı ile bir boğaz turu programı düzenlendi. Bu arada yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Hatta İl Emniyet Müdürlüğü ile özel şirketlere ait çekiciler, güvenlik gerekçesiyle iskele civarındaki motosiklet ve bisikletleri otoparka çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde, 17 devlet başkanı, 3 parlamento başkanı, 3 cumhurbaşkanı yardımcısı, 5 başbakan, 1 eski cumhurbaşkanı, 28 bakan, 6 uluslararası örgüt genel sekreteri olmak üzere 90’a yakın ülkeden üst düzey konuğun katıldığı tören programında, öğle saatlerinde konuklar için iki ayrı program hazırlandı.

BİRLİKTE CUMA NAMAZI

Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törenlere katılan Müslüman siyasetçiler, Yahya Çavuş Şehitler Camii’nde Cuma Namazı kılacaklar.

BOĞAZ TURU YAPILACAK

Cuma namazı programına katılmayacak olan, Müslüman olmayan siyasetçiler için ise, ayrı program hazırlandı.  Aralarında İngiltere Veliaht Prensi Charles, İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins, Karadağ Devlet Başkanı Filip Vujanovic, Makedonya Devlet Başanı Gjorge İvanov ile, Avustralya, Yeni Zelanda, Moldova, Romanya Başbakanları'nın olduğu Müslüman olmayan lider ve siyasetçiler için ise, Savarona yatı ile bir boğaz turu programı hazırlandı.