"Bu Sizin İçinizi Sızlatmıyorsa, Vicdanınızı Yaralamıyorsa..."

YASSIADA'nın ‘Demokrasi ve Özgürlük adası’ yapılmak üzere imara açılarak, şantiye alanına dönmesi tartışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde gerginliğe neden oldu. Meclis oturumunda söz alan İBB...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Bu Sizin İçinizi Sızlatmıyorsa, Vicdanınızı Yaralamıyorsa..."

YASSIADA'nın ‘Demokrasi ve Özgürlük adası’ yapılmak üzere imara açılarak, şantiye alanına dönmesi tartışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde gerginliğe neden oldu. Meclis oturumunda söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, “Hadi doğaya, tarihe arkeolojiye saygınız yok hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderese saygınız olsun” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Yassıada'nın ‘Demokrasi ve Özgürlük adası’ yapılmak üzere imara açıldıktan sonraki hava görüntüleri medyada yer almış ve adanın şantiyeye döndüğü, ağaçların yok olduğu tartışmaları başlamıştı. İBB Meclisi Şubat ayı oturumunun ilk gününde söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP’li meclis üyelerinin geçtiğimiz aylarda adaya çıkarma yaparak, yapılacak inşai faaliyetlerin adanın arkeolojik özelliklerini, tarihi dokusunu, doğal sit özelliklerini tahrip edeceği yönünde uyarıda bulunduklarını ancak bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi.

“ADANIN ADINI YAMYASSI ADA YAPALIM”

Basında yer alan fotoğrafları gösteren Çoban, “Bu sizin içinizi sızlatmıyorsa, vicdanınızı yaralamıyorsa diyecek bir şey yok. Ama siz de ‘bu kadar da hoyrat davranılmaz’ diyorsunuz, eminim” diye konuştu. Denizin doldurularak adanın morfolojik yapısı ile oynandığını belirten Çoban, “Bundan sonra adanın adını 'Yamyassıada' yapalım. Hadi doğaya, tarihe arkeolojiye saygınız yok, hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes’e saygınız olsun” dedi.

"O FOTOĞRAF DEVAM EDEN İNŞAATI GÖSTERİYOR"

CHP’nin eleştirilerine yanıt vermek üzere kürsüye çıkan İBB Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, CHP grubunun önerilerini dikkate aldıklarını belirterek demokrasiyi iki kanatlı bir kuşa benzetti. Yassıada konusunda algı yönetimi yapıldığını savunan Taşyürek, yapılan işin tamamlanmasının ardından değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyerek “Oradaki inşai faaliyet devam etmektedir” dedi. Özgürlük ve Demokrasi adası projesi ile zamanında yaşanan acıların bir nebze olsun dindirileceğini söyleyen Taşyürek, “Bir zihniyetin büyük acılar yaşattığı, Türkiye’nin en önemli başvekillerden Adnan Menderes’in ruhunu bir nebze olsun yad edeceğiz, ailelerinin acılarını dindireceğiz” dedi.

MECLİS BAŞKANVEKİLİ SÖZ VERMEYİNCE GERİLİM YÜKSELDİ

Zaman zaman gerilimin yükseldiği oturumda, İBB Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet, Yassıada tartışmasına katılmak isteyen CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu’na söz vermeyince tartışma daha da alevlendi. Meclis başkanvekili Selamet, konuşma yapmak için meclis başkanlığına önceden dilekçe vermek gerektiğini söyleyerek, Hacıalioğlu’nun yarın konuşma yapabileceğini belirterek bu oturumda konuşma yapmasına izin vermedi.