Bir uyarı da AKOM'dan! Bu saate dikkat

Bir uyarı da AKOM'dan! Bu saate dikkat
Marmara, Ege ve Akdeniz sağanak yağış ve fırtınaya teslim. Meteoroloji'den yapılan açıklamada sabah saatlerinde başlayan yağmurun yarın öğle saatlerine kadar etkili olacağı belirtildi

Marmara, Ege ve Akdeniz sağanak yağış ve fırtınaya teslim. Meteoroloji'den yapılan açıklamada sabah saatlerinde başlayan yağmurun yarın öğle saatlerine kadar etkili olacağı belirtildi. Yağışların etkisini arttırması sonrası İstanbul'un da aralarında olduğu 6 il için fırtına uyarısı yapıldı. Öte yandan AKOM'da İstanbul'un bazı ilçelerinde yaşayan vatandaşları saat vererek sağanak ve fırtınaya karşı uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Adana, Osmaniye, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük çevreleri ile Mersin'in iç ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar; öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri, Balıkesir'in kuzey kıyıları ile Edremit Körfezi'nde etkisini arttırırken, gece ve sabah iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

SICAKLIKLAR AZALACAK

Hava sıcaklıklarının; yağışlı sistemle birlikte batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, ancak ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

6 İL İÇİN FIRTINA UYARISI!

Öte yandan Meteoroloji'den İstanbul'un da aralarında yer aldığı 6 il için fırtına uyarısı da yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

Marmara Bölgesi’nde bugün öğle saatlerinden itibaren rüzgarın yönünün kuzeydoğuya dönerek kuvvetinin artması; yarın (13.03.2019 Çarşamba) akşam saatlerine kadar İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ile Edirne’nin güney kesimlerinde kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Meteoroloji'nin renk haritasında da bu illerin sarı renge döndüğü görüldü.

İSTANBUL'UN İLÇELERİ İÇİN AKOM'DAN UYARI

Yağmur nedeniyle trafikte aksamalar yaşanırken, c'dan da İstanbul için son dakika uyarısı geldi. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre bugün öğle saatlerinden itibaren Çatalca, Silivri, ve Arnavutköy gibi kuzey ilçelerimizde başlayan sağanak yağmurun akşam saatlerinden itibaren il genelinde yayılarak, aralıklarla Çarşamba öğle saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Yağışların özellikle Boğaz çevresi ile Avrupa yakası genelinde yer yer kuvvetli sağanak yağmur şeklinde etkili olması beklenirken, yağışla birlikte rüzgarın da öğle saatlerinde lodostan, akşam saatlerinden itibaren kuzeyli tönlerden (poyraz) hamle yaparak fırtına seviyesine (50-75 km/s) ulaşacağı ve hava sıcaklıklarının düne göre 8 ila 10 erece birden azalarak mevsim normallerine gerileyeceği tahmin ediliyor.

SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

12 Mart salı günü (Bugün) sabah saatlerinden itibaren Trakya Kesimi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), İstanbul, Çanakkale, Balıkesir'in kuzey ve batısı ile İzmir'in güney ve batısında başlayan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, zamanla etkisini artırarak Çarşamba günü (yarın) sabah saatlerine kadar kuvvetli (21-50 kg/m2) ve yer yer çok kuvvetli (40-80 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL 11°C, 15°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren Avrupa yakası ve zamanla il genelinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA 6°C, 16°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı

İZMİR 15°C, 17°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

ANTALYA 13°C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ZONGULDAK 12°C, 18°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

TRABZON 12°C, 18°C

Parçalı bulutlu

ERZURUM -7°C, 5°C

Parçalı bulutlu

DİYARBAKIR 3°C, 16°C

Parçalı bulutlu