Bir Ay Boyunca Her Gün Bir Diş Sarımsak Yutulursa Ne Olur?

Bir Ay Boyunca Her Gün Bir Diş Sarımsak Yutulursa Ne Olur?
Yemeklere tat katan ve şifa kaynağı olan sarımsak, mutfaklardan eksik olmuyor. Bin bir haliyle karşımıza çıkan ve son olarak yastığın altına koyduğunuzda rahat bir uyku sunduğu söylenen sarımsak, katkı maddesiz bir antibiyotik. Peki sarımsağın faydaları neler, zararları var mı? Bir ay boyunca her gün bir diş sarımsak yutulursa ne olur?

Doğal bir antibiyotik olan ve vücuda sayısız katkıları bulunan sarımsak, yemeklerde de farklı formlarda kullanılıyor. Sebze olarak tüketilmesinin yanı sıra sarımsak tozu, sarımsak suyu, sarımsak yağı, sarımsak hapı çok fazla şekilde bulunuyor. Mutfaklarda yemekler haricinde çayı ve kürü yapılan sarımsak, yoğurtlara da eklenebiliyor. Peki sarımsağı ne kadar biliyorsunuz? İşte sarımsak ile ilgili detaylar...

Sarımsağın faydaları neler?

  • Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Antibiyotik özelliği ile grip ve soğuk algınlığına karşı direnci arttırabilir. Ayrıca hastalıkların hızlı iyileşmesinde de etkin rol alıyor.
  • Tansiyon üzerinde iyi etki eden sarımsak ile hazırlanan sarımsak limon kürü, hafif tansiyon düşürmeye yarıyor. Limon ve sarımsak karışımının kolesterolü düşürücü özelliği de var.
  • Saç sağlığı açısından da oldukça faydalı olan sarımsak, saç ve sakalların uzaması ile sakal çıkması için kullanılıyor. Ayrıca kaş uzatmak için de sarımsaktan yararlanabilirsiniz.
  • Cilt üzerinde de olumlu etki yaratırken; sarımsak maskesi, sivilce tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemler arasında yer alıyor.
  • Her gün bir diş sarımsak yemek kansere karşı korunmanızı sağlar.

pexels-cats-coming-750948.jpg

Sarımsağın zararları var mı?

Aşırıya kaçılmadığı sürece sarımsak, sağlık açısından çok faydalıdır. Aşırı ve yanlış alındığında sağlık sorunlarına yol açarak, mide hastalıklarına neden olur.

Hap halinde sarımsak tüketilecekse mutlaka doktora danışmalılar. Cilt sağlığı açısından da sarımsak dikkatli kullanılmalı. Hassas ciltli kişiler ve roza hastalığından muzdarip kimseler sarımsak kullanırken sarımsak yanığı olabilirler.

Sarımsak yutmak faydalı mı?

Kabuğu soyularak çiğnenmeden yutulan sarımsak, gün boyu enerji sağlar. Günde bir diş sarımsak yutmak, genel olarak faydalıdır ve düzenli kullanımda vücut sistemlerini güçlendirir.

Sarımsak zayıflatır mı?

Tek diş olarak yutulan sarımsak, tek başına kilo verdirmez. Diyet sırasında kullanılırsa zayıflamaya yardımcı olur. Diyet haricinde yendiğinde de metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirebilir.

Kalori açısından düşük değerlere sahip olduğu için zayıflamak isteyenlerin yiyebileceği sebzelerden olan sarımsağın bir tanesi yaklaşık olarak 52 kaloridir.