BioNTech’in tek bir hissesini dahi satmadı

BioNTech’in tek bir hissesini dahi satmadı
Covid-19 aşısı geliştirmesinin ardından BioNTech’in değeri yüzde 900 artmasına rağmen şirketin CEO'su olan Uğur Şahin tek bir hissesini bile satmadı.

Koronavirüs pandemisinin başından beri tek çare olarak heyecanla beklenen aşı borsalara da yansımış ve potansiyel sahibi şirketlerin hisseleri tavan yapmıştı. 

Bu süreçte şirket yöneticileri hisselerini satarken, BioNTech’in değeri yüzde 900 artmasına rağmen, dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes'ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu verilerine göre şirketin CEO'su Uğur Şahin tek bir hissesini bile satmadı. 

Moderna yüklü miktarda hisse satmıştı

Öte yandan Şahin’in kararı, bir başka aşı geliştiren biyoteknoloji şirketi Moderna’nın yüklü miktarda hisse satmasıyla bir tezat oluşturmasının yanında Şahin’in hayata ve işe yaklaşımını da yansıtıyor. Bilindiği üzere Şahin, mütevazı bir apartman dairesinde yaşayan, araba dahi kullanmayı tercih etmeyen ve işe bisikletle gidip gelen biri. 

Şahin bu işin bir finansal yanının bulunduğunun, mali kaynak yaratma, birleşmeler ve anlaşmalar gibi olmazsa olmazların farkında. Biyotekolojinin iş taraflarını online videolardan ve ‘Aptallar İçin İş Planları’ gibi temel kitaplar okuyarak öğrendiğini anlatıyor.

BioNTech'in değeri 3.4 milyar dolarken şimdi 37 milyar dolar

Pandeminden önce de başarılı kabul edilen ancak adını yalnızca sektörden insanların duyduğu BioNTech şirketinin değeri 3.4 milyar dolarken şimdi 37 milyar dolar.

Covid-19 aşısını geliştirme sürecinde ortaklık kurduğu ABD’li Pfizer’in CEO’su ALbert Bourla aşının yüzde 90 etkili olduğunun açıklandığı gün hisslerinin yaylaşık yüzde 60’ını satmıştı.

Ancak Şahin günün sonunda hastalar ve bilim adına çalışıyor.

Kaynak: Diken 

Etiketler :