Bilim insanları, coronavirüsün ilerleyişini durdurabilecek 'hassas noktayı' tespit ettiklerini açıkladı

Bilim insanları, coronavirüsün ilerleyişini durdurabilecek 'hassas noktayı' tespit ettiklerini açıkladı

San Diego'da bulunan Scripps Araştırma Enstitüsü'nden bilim insanları yeni tip coronavirüs (Covid-19) üzerinde yaptıkları araştırmalarda virüsün "hassas noktasını" bulduklarını açıkladı.

San Diego'da bulunan Scripps Araştırma Enstitüsü'nden bilim insanları yeni tip coronavirüs (Covid-19) üzerinde yaptıkları araştırmalarda virüsün "hassas noktasını" bulduklarını açıkladı. Enstitünün bulduğu hassas noktanın coronavirüs aşısının bulunmasını kolaylaştıracağı belirtildi.

Science dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, dünya genelinde coronavirüs salgınını durdurmak için aşı bulma çalışmaları sürerken Scripps Enstitüsü'nden bilim insanları aşı bulma sürecine yardımcı olacak bir adım attı. Buna göre, coronavirüsün ilerleyişini durduracak antikorun en etkili olacağı nokta tespit edildi. 

Araştırma Enstitüsü'nden biyolog Ian Wilsom, ekibiyle birlikte antikorların virüsü hangi noktada yakalayabileceğini ve durdurabileceğini bulduklarını açıkladı. Wilson ve ekibi 2006 yılında SARS virüsüne yakalanmış bir hastanın vücudundaki antikorları yeni tip coronavirüs üzerinde denedi. 

Wilson, "Bulgular aşıların yapımına yardımcı olabilir. Bu antikor, virüsü öldürmüyor fakat bu araştırma virüsün ilerleyişini durdurmak için doğru noktanın tespit edilmesini sağlıyor." dedi.

Gündem