Berkin'in Fotoğrafı 'Örgüt Üyeliği' Delili Oldu

 ODTÜ'de geçen yıl ''Berkin'in ve Soma'nın hesabını soracağız'' sloganıyla yapılan eyleme katılan Mehmet Can Ardıç, yaklaşık bir aydır terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklu.''DHKP-C'' adı altında 19 kişinin gözaltına...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Berkin'in Fotoğrafı 'Örgüt Üyeliği' Delili Oldu

 ODTÜ'de geçen yıl ''Berkin'in ve Soma'nın hesabını soracağız'' sloganıyla yapılan eyleme katılan Mehmet Can Ardıç, yaklaşık bir aydır terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklu.

''DHKP-C'' adı altında 19 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 4 kişi, terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklandı. Mehmet Can Ardıç, halen Sincan F Tipi Cezaevi'nde tutuklu ancak Ardıç'ın ailesi, çocuklarının örgüt üyesi olmadığını ısrarla vurguluyor. Can Ardıç'ın Emniyet ce savcılık sorgusundaysa örgüt üyeliğinin delili olarak Berkin Elvan anmasının gösterilmesi dikkat çekti.

Ardıç, ''Kamuoyunda Gezi Parkı eylemleri olarak bilinen eylemler sırasında, yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde ölen, DHKP-C terör örgütü tarafından sahiplenilerek ''Berkin Elvan İçin Adalet'' adı altında düzenlenen kampanyalar ve Soma maden kazasında ölen işçilerin ölümünden devletin sorumlu olduğu gerekçesiyle ODTÜ'de 21 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen eyleme katılmakla suçlandı.

Savcılık, ''Berkin'in ve Soma'nın hesabını soracağız'' yazılı pankart arkasında yürüyen Ardıç'ın yüzü maskeli olarak polise molotof atan kişi olduğunu iddia etti. Buna ilişkin uzmanlık raporu delil olarak gösterildi. Raporu hazırlayan ''uzman''sa polisti. Can Ardıç, ifadesinde ''Eylem sırasında yüzümü kapatmadım, herhangi bir şekilde molotof kokteyli atmadım'' dedi.

Buna karşılık savcılık, örgüt üyeliğine delil olarak Ardıç'ın Twitter ve Facebook paylaşımlarını gösterdi. Ardıç, herhangi bir örgütsel faaliyetinin olmadığında ısrar etti ancak yine de tutuklandı.

Benzer gerekçelerle tutuklanan Dilek Yiğit'in babası kemik iliği kanseriydi. Baba, kızı tahliye olmadan ölmeyeceğini söyledi. Uzun uğraşlar sonucu Dilek, geçen hafta çarşamba akşamı tahliye oldu. Hemen babasına koşan Yiğit, artık bilinci kapalı durumdaki babasının elini tuttu. Baba Yiğit, bir gün sonra da hayatını kaybetti.