Beklenen rakamlar açıklandı: 'Kriz resmen başladı'

Beklenen rakamlar açıklandı: 'Kriz resmen başladı'
Türkiye ekonomisi 2018 yılında yüzde 2,6 büyüdü. Yılın son çeyreğinde ise yüzde 3 daraldı. Büyüme verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını kaydetti

Türkiye ekonomisi 2018 yılında yüzde 2,6 büyüdü. Yılın son çeyreğinde ise yüzde 3 daraldı. Büyüme verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını kaydetti. Albayrak ekonomide pembe tablo çizse de uzmanlar krizin derinleştiğine işaret ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyüme rakamlarının piyasa beklentilerinde gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca büyümede en kötü beklentilerin gerçekleşmediğini belirten Bakan Albayrak'ın Twitter'dan yaptığı açıklamalar şöyle:

-2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.

-Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.

-Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.

-2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır.

-Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz.

-YEP kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

ÇAPA: KRİZ RESMİ VERİLERLE DE BAŞLAMIŞ OLDU

Gazeteci- ekonomi yazarı Emin Çapa, sosyal medya hesabından, "2018'in son çeyreği itibariyle kriz resmi verilerle de başlamış oldu" dedi.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Çapa'nın paylaşımı şöyle:

2018'in son çeyreği itibariyle kriz resmi verilerle de başlamış oldu. Büyüme son çeyrekte -3, yıllık % 2,6. 2018'de Türkiye 67.4 milyar $ fakirleşti. Kişi başı gelir 2007 seviyesine düşerek 9.632 $ oldu. Halk 2008'den daha fakir yani son 10 yıl lafla geçti.

SÖNMEZ: HEDEFİN ÇOK ALTINDA

Ekonomist-yazar Mustafa Sönmez de, yüzde 2,6'lık büyümenin Yeni Ekonomi Programı'nda belirtilen hedefin çok altında olduğuna işaret etti.

Sönmez, sosyal medya hesabından, "2018 için açıklanan yüzde 2.6 büyüme, YEP hedefi olan 3.8 in çok altında.  Devlet harcamalarını yüzde 3,5 artırmaya rağmen, son çeyrek küçülme yüzde 3.  Bu veri, IMF, OECD tahminlerinin de gözden geçirilmesini gerektirecek" yorumunda bulundu.

Etiketler :