Bazı ev sahipleri yeni yöntem 'buldu': Aboneliklerle tehdit

Derinleşen ekonomik kriz, kiracı ve ev sahiplerini karşı karşıya getirdi. Kiracıların ya yüksek kira bedeli ödemesini ya da evden çıkmasını isteyen ev sahipleri farklı bir yöntem tercih etmeye başladı: Fatura aboneliklerini kiracıların üzerine yapmamak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2022 09:46
Bazı ev sahipleri yeni yöntem 'buldu': Aboneliklerle tehdit

Artan enflasyon, temel ihtiyaç ürünlerinden ulaşıma, barınmadan sağlığa birçok kalemde yurttaşı kara kara düşündürüyor. Aniden yükselen ve yükselmeye de devam eden konut fiyatları barınmayı ciddi bir sorun olarak yurttaşın karşısına çıkarıyor. Özellikle büyük şehirlerde kiraların ani yükselişi ve güneş görmeyen, rutubetli evlerde dahi yaşamayı imkansız kılıyor.

Ev sahiplerinden yeni yöntemler

Üç bin liralık konuta 10 bin lira kira bedeli isteyen ev sahipleri, yeni kiraya verilecek mülke tahliye taahhütnamesi imzalatanlar, oğlum-kızım gelecek evi boşalt deme yöntemlerinden sonuç alamayanlar; kiracıyı çıkarmak için her geçen gün akıl almaz yöntemlere başvuruyor. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre; ev sahipleri yeni dönemde tüm faturaların dahil olduğu yeni sistem denemeye başladı. Burada mal sahibi kira sözleşmesini yazılı olarak yapmıyor veya bir örneğini kiracıya vermiyor ayrıca elektrik, su, doğalgaz gibi tüm hizmetler mal sahibi üzerinde kalmaya devam ediyor.

Abonelikleri kapatma tehdidi

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgilere göre, mal sahibi kiracısının çıkmasını istediğinde veya TÜFE 12 aylık ortalama üzerinde artış istediğinde kiracısı bunu olumlu karşılamazsa bu giderleri kapatmakla korkutuyor, kiracı ya istenilen bedeli ödemek ya da çıkmak zorunda kalıyor. Bu noktada kira sözleşmesi ve DASK olmadığı için abonelikleri kiracı gidip yaptıramıyor.

Avukat Ali Güvenç Kiraz, bozulan kiracı mülk sahibi ilişkisi ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Kiracılar ve ev sahipleri karşı karşıya

- Kiracılar mal sahiplerinin son geçici düzenleme ile konutlarda yüzde 25 üzerinde artışlarına direnmekteler ancak mal sahipleri de yüksek bedelle kiracı bulabilme veya içerideki kiracının kira bedelini yükseltme gayreti içerisine girdi.

İhtarname sağanağı

- Oğlum, kızım gelecek en çok kullanılan yöntem. Özellikle beşinci yılı doldurmuş kiracılar için mal sahipleri adeta noterleri işgal ederek ihtarname sağanağı içerisine girdiler. Kiracı yüksek artışa direniyor ancak ev sahibinin beşinci yılı tamamladıktan sonra kira tespit davası açma hakkı olduğu için sulh hukuk mahkemelerine giderek dava açıyorlar.

- Bu noktada her davanın 2-2.5 yıl civarında sürüyor olması ise mal sahiplerini yeni dönem için farklı arayışlara itmiş durumda.

'Fırsatçılık'

- Konutlar için getirilen 10.06.22-01.07.23 arasını kapsayan yüzde 25 artış uygulaması mevcut kira sözleşmeleri için bir nefes oldu ama yeni kiralamalar için hiçbir katkı sunmadı.

- Asıl sorun yeni kiralamalarda mevcut emsal kira bedellerinin çok yüksek olması, 3 bin TL’lık bir yer için 10 bin TL talep ediliyor. Bu artış fırsatçılık.

- İhtiyaç sebebiyle tahliye davaları korkunç boyutta artmış halde. Mahkemelerin yükü yüzde 30-40’ı kiracı mal sahibi davalarından oluşuyor.

- Yeni moda paylaşımlı evler. Ancak mal sahibi kiracısına alt kiralama yetkisi vermişse bu paylaşım geçerlidir, diyoruz. Vermemişse tahliye sebebidir.