Bayramda sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Bayramda sokağa çıkma yasağı mı geliyor?
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 'Bayramda sokağa çıkma yasağı gelecek mi?' sorusuna yanıt verdi. Kara, "Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23'den sonra daha netleşmiş olur" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında salgına dair yeni açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Kara, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, illerdeki vaka sayılarının bu konuda belirleyici olacağını dile getirerek, "Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23'den sonra daha netleşmiş olur" ifadesini kullandı.

Okullar açılacak mı?

Kara, "Normal kısa süreli konuşmalarımızda 1 metrelik mesafe koymamız ideal, ama karşılıklı uzun süre konuştuğumuz durumlarda 1,5 metreye çıkartacaksak çok daha ideal.

Neleri yapmamız gerekir. 2 noktadan hareket etmemiz gerekiyor. Öncelikli olarak virüsü okula sokmamız gerekiyor. Birinci kuralımız, gencimiz virüs aldıysa ateşi, ishali, yorgunluğu olabilir. Bugünkü bulgularla bunlar çocuklarda daha ön planda. Okula gelirken tüm çocukların ateşine bakılması lazım. Ateşi varsa öncelikle Sağlık birimine göndermemiz gerekiyor. Sağlık kuruluşunda değerlendirildikten sonra ya eve ya okula öyle gelecek. Ama ateş çocuktan yüzde 40'ını yakalar yüzde 60'ında virüs varsa yakalama şansı olmayabilir. Bir çocuk özellikle kendi verilerimize baktığımızda, yüzde 90'ı evde başkasından virüsü alıyor. O zaman şunu yapmamız gerekir'' ifadelerini kullandı.

'Ailelerden bir isteğimiz olacak'

Ateş Kara, "Okula gelmeden önce ailelerden her gün şöyle bir isteğimiz olacak; Bizim evimizde solunum yolu enfeksiyonu geçiren var mı? Bizim evimizde Covid-19 hastalığı tanısı alan var mı? Solunum yolu enfeksiyonuyla, nefes darlığıyla, öksürükle hastaneye giden var mı? Böyle birisi var dendiği anda bizim çocuğumuzun o gün okula gelmek yerine sağlık birimine gidip değerlendirilecek, ondan sonra okula gelecek. Bu şekilde bir anketle soruları sorup, o çocukların evde kalmaları ya da sağlık kuruluşuna gitmeleri sağlanacak. Eğer ateşi yok ve bu soruların hepsine de hayır diyorlarsa okula gelecekler. Buna rağmen yüzde 1-2'lik kaçış olabilir. O zaman içerideki yayılımı nasıl keseriz? İçeride yapmamız gereken en önemli şey; yoğunluğu azaltmak, çocuklar arasındaki mesafeyi 1 metrede tutmak. Ders dinlerken evet ama birbirleri ile aktivite yaparken de maskeli olmalarını sağlamak lazım. Eğer ortak alanlarda, kapalı alanlarda hep şunu düşünmek lazım. Hep aynı sınıf, aynı grup ve öğretmenleriyle. Bu sefer 4 metrekarelik alanı uygulamamız lazım. Bizim bunlar olmadan hiçbir şekilde hareket etmememiz lazım. Belki şöyle olabilir, 3 gün ve 3 gün. 3 gün okullarda çocuklarımızın bir grubu aktif olur, aynı sınıfın diğer grubu da 2. 3 gün de aktif olur. Yani pazartesi, salı, çarşamba bir grup. Perşembe, cuma, cumartesi bir grup şeklinde olabilir. Önümüzdeki dönemin riski olduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu.