Baykal-Davutoğlu Görüşmesinde Neler Konuşuldu ?

Baykal-Davutoğlu Görüşmesinde Neler Konuşuldu ?
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen CHP’nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı seçiminin bir şekilde gerçekleşeceğini belirterek, 'Koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır. Takvim bu' dedi.CHP’nin...

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen CHP’nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı seçiminin bir şekilde gerçekleşeceğini belirterek, 'Koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır. Takvim bu' dedi.

CHP’nin Meclis Başkanı adayı, Meclis Geçici Başkanı Deniz Baykal’ın destek turları kapsamında MHP’den sonra geldiği ikinci durak Çankaya Köşkü oldu. Burada Başbakan Davutoğlu ile yaklaşık 1 saat 15 dakika görüşen Baykal, ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Meclis Başkanı adayı olarak Başbakan Davutoğlu ile bir görüşme yaptığını belirten Baykal, bu görüşmede ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerini ifade ettiğini söyledi. Meclis Başkanlığı konusundaki anlayışını da ifade ettiğini açıklayan Baykal, "Onun dışında ülkenin iç ve dış politika konularında Sayın Başbakanın lütfettiği değerlendirmelerle bir karşılıklı görüşme gerçekleştirme imkanını buldum. Çok yararlı, verimli, doğal bir görüşme oldu. Sayın Başbakana verdiği bilgiler için teşekkür ettim" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Siz görüşmeye girmeden hemen önce AK Parti’nin Meclis Başkan adayı İsmet Yılmaz da Çankaya Köşkü’ne geldi. Acaba üçlü bir görüşme mi oldu?" sorusuna Baykal, "Yok hayır. Sadece ikili görüşme oldu. Öyle bir şey yok. Sayın İsmet Yılmaz’a da başarılar diliyorum" karşılığını verdi.

Başka bir gazetecinin, "Meclis Başkanlığı seçimi oturumunu siz bizzat kendiniz mi yöneteceksiniz?" sorusuna Baykal, "Bu konuyu hukukçulara inceletiyorum. Bana bir rapor verecekler. O raporu gördükten sonra anlayışımı ifade edeceğim" şeklinde cevap verdi.

AK PARTİ-CHP KOALİSYONU YAPILACAĞINA İLİŞKİN YORUMLAR

Kendisinin adaylığından sonra AK Parti-CHP koalisyonu yorumlarının yapıldığının hatırlatılması üzerine Baykal, "Hiçbir şekilde koalisyon görüşmeleriyle Meclis Başkanlığı seçimi arasında bağlantı olduğuna dair benim bir bilgim yok. Yani, şu anda CHP’nin Sayın Genel Başkanından aldığım en son bilgiye dayanarak söylüyorum, herhangi bir parti ile koalisyon konusunda yaptığı bir yetkilendirme, görevlendirme söz konusu değil. Bir koalisyon çalışması başlamış değil. Sayın Başbakanın da aynı şekilde herhangi bir koalisyon çalışmasını sürdürmekte olmadığına dair kendisinden bilgi aldım. Bu çok doğal. Koalisyon görüşmelerinin başlaması için Başkanlık Divanı’nın oluşması gerekiyor. Cumhurbaşkanı bildiğiniz gibi Başkanlık Divanı oluştuktan sonra görevlendirme yapacağını ifade etti. Daha görevlendirme yapılmamış, kim hangi partilerle ne teması yapacak belli değil. Bu aşamada koalisyonun işareti, önce Meclis Başkanlığı seçimi şu ya da bu şekilde gerçekleşecek, ondan sonra koalisyon görüşmeleri ondan dolaylı etkilenmiş olarak, koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır. Takvim bu. Ben bir koalisyon görüşmesini arkama alarak, bu Meclis Başkanları içerisinde değilim" açıklamasında bulundu.

Divanın hangi gün oluşacağına ilişkin soruya Baykal, "Seçilecek olan arkadaş o planlamayı yapacak. Ben henüz o planlamayı yapmak durumunda değilim. Sanıyorum herkes sorumluluğunu bilerek Türkiye’ye zaman kaybettirmeden o konuda gerekeni kararlaştıracaktır" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin hatırlatılması üzerine ise Baykal, "Eminim Sayın Başbakan o görüşme hakkında yeterince bilgi sahibi olmuştur. Benimle görüşmeye gelmeden o konuyu bütün ayrıntılarıyla Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Başbakana aktarmış olduğunu düşünüyorum" dedi.