Başbuğ: Türkiye'yi Atatürk'ün Gösterdiği Çağdaş Hedefe, Kadınlar Götürecek

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Bodrum'da katıldığı toplantıda konuştu.Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Bodrum'da bir toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların erkeklerden...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Başbuğ: Türkiye'yi Atatürk'ün Gösterdiği Çağdaş Hedefe, Kadınlar Götürecek

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Bodrum'da katıldığı toplantıda konuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Bodrum'da bir toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların erkeklerden daha duyarlı, daha güçlü ve daha cesur olduğunu belirterek, "Türkiye'yi Atatürk'ün gösterdiği çağdaş hedefe, kadınlar götürecek" dedi.

Emekli Orgenaral İlker Başbuğ, Bodrum Rotary Kulübü'nün, Doria Otel'de düzenlenen toplantısına konuk konuşmacı olarak katıldı. Atatürk devrimlerinin bugüne kadar toplumun bütün katmanlarına yeterince anlatılamadığını söyleyen Başbuğ, devrimcilikle neyin amaçlandığının iyi bilinmesi gerektiğini savundu. Başbuğ şöyle konuştu:

"Atatürk diyor ki; 'Eski dönemleri, hurafeleri ve bakış tarzını bir tarafa bırakın.' İkinci olarak üzerinde durduğu konu yabancı fikirlerden uzaklaşılması. Bunun dışında devrimlerin temelinde bir milli karakterden söz ediyor. Türk Milleti'nin milli karakteri nedir? Bunları sorgulamak lazım. Atatürk'ün devriminin ismi aslında kültür devrimi. Bunu da tam anlatabildiğimizden emin değilim."

Atatürk'ün, milli kültürü eğitim-öğretim, ekonomi, bayındırlık ve sanat olmak üzere 4 temele dayandırdığını kaydeden Başbuğ, Atatürk devrimlerinin fertten, köyden, mahalleden başlayarak anlatılması gerektiğini belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının esasında, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin düşünüp de yapamadıklarını yaptığını öne süren Başbuğ, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ülkenin çöküşünün ana nedeni olarak ahlaki çöküşü gördüğünü söyleyerek, "Diyorlar ki 'Bu ülke ahlaki bir çöküş üzerinden gidecek. Nasıl kurtaracağız? Anadolu'da mili bir burjuvazi yaratmamız lazım' diyorlar. Şu anda da aynı sıkıntı devam ediyor. İkinci sorun Türkiye'deki kadınların eğitim öğretim seviyesinin düşük olması. Türkiye'yi daha ileriye, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş hedefe kadınlar götürecek. Çünkü kadınlar erkeklerden daha duyarlı. Kadınlar daha güçlü, daha cesur" diye konuştu.

"ATATÜRK KADINLARIN ÖNDE OLMASINI İSTİYOR"

Gençleri göstererek, Türkiye'nin geleceğinden ümitli olduğunu söyleyen Başbuğ, Atatürk'ün kadınlara verdiği önemi anlatırken de, "Ailede çocuğu kim yetiştiriyor? Çocuğa ilk terbiyeyi, ilk eğitimi veren kadın. Bunu kabul etmek zorundayız. Onun için kadınların bütün alanlarda öne çıkmasını Mustafa Kemal Atatürk istiyor" dedi.

Bodrum Rotary Kulübü Dönem Başkanı Şehval Öztürk, Başbuğ'a konuşmasının ardından çiçek ve günün anısına plaket verdi.