Başak Demirtaş: Selahattin'de üç hastalık da mevcut, en ufak ihmal ölümüne neden olabilir

Başak Demirtaş: Selahattin'de üç hastalık da mevcut, en ufak ihmal ölümüne neden olabilir

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, katıldığı bir podcast yayınında Selahattin Demirtaş'ın rahatsızlıklarının oluşturduğu risklerle ilgili açıklamada bulundu.

İnfaz Yasası’yla birlikte adli suçluların büyük bir bölümü, Covid-19 tehdidine karşı serbest bırakılırken birçok siyasetçi, gazeteci, aktivist bu yasadan yararlanamadı. 

Beril Eski'nin hazırladığı “Gözden çıkarılanlar: İnfaz Yasası’ndan sonra cezaevleri” podcastinde HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş'ı konuk etti.

"En ufak bir ihmal bile ölümüne neden olacak riskler taşıyor"

Başak Demirtaş yaptığı açıklamada eşinin rahatsızlıklarını dile getirerek, hayatının risk altında olduğunu söyledi. Demirtaş'ın açıklaması şöyle:

Selahattin daha önce hem kalp damar rahatsızlığı hem de solunum yolu rahatsızlıkları nedeniyle iki operasyon geçirmişti ve maalesef rahatsızlıkları halen devam ediyor. Üç buçuk yıldır da Edirne Trakya Üniversitesi Hastanesi tarafından hipertansiyon tanısı konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaşamını yitirenlerin yüzde 69’unun, yoğun bakımda olanların da yüzde 63’ünün hipertansiyon hastaları olduğunu söyledi. Maalesef ki, Selahattin’de bu üç hastalık da mevcut. En ufak bir ihmal bile maalesef ölüme neden olacak riskler taşıyor. Tüm bu duruma baktığımızda, Selahattin’in var olan kronik rahatsızlıkları hastalıklarını bütün bu koşullarla birlikte değerlendirdiğimizde, maalesef yaşamı tehdit altında diyebilirim.

Gündem