‘Bafra Cezaevi’nde coronavirüs nedeniyle bir mahkumun hayatını kaybettiği iddia edildi

Samsun Bafra Cezaevi’nde 3 yıldır bulunan 70 yaşındaki hükümlü Mehmet Yeter’in, geçtiğimiz hafta coronavirüs nedeniyle öldüğü öne sürüldü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Nisan 2020 10:15
‘Bafra Cezaevi’nde coronavirüs nedeniyle bir mahkumun hayatını kaybettiği iddia edildi

Bafra Cezaevinde tutuklu bulunan ve şeker hastası olan Mehmet Yeter, sağlık sorunları nedeniyle 16 Mart’ta 19 Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildiği ve 23 Mart tarihinde sol bacağının kesildiği öğrenildi. 26 Mart’da hastaneden taburcu edilerek bu kez de Samsun T Tipi cezaevine gönderildi.  Cezaevinde fenalaşan Mehmet Yeter tekrar kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 

Cumhuriyet savcısı tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “Mehmet Yeter isimli hükümlü Covid-19 hastalığına bağlı nedenlerden dolayı vefat etmiştir. Kişinin ailesine ulaşılamamıştır. Şahsın bulaşıcı salgın hastalık sebebiyle vefat etmiş olması sebebiyle morg gibi ortak sağlık kullanım alanlarında uzun süre bekletilmesinin toplum sağlığının riske sokması ve bulaşıcı hastalık yayılma riskinin artması sebebiyle gerekli önlemler alınarak bekletilmeden talimatın tarafınıza ulaşmasıyla kişinin defin edilmesi rica olunur” ifadelerine verildi.  

Mehmet Yeter’in cenazesi, savcılığın yazısının ardından Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri tarafından toprağa verildi. 

Aileden tepki 

Cumhuriyet'ten Kübra Köklü'nün haberine göre; Mehmet Yeter’in oğlu Ferhat Yeter, babasının öldüğü bilgisinin Cezaevi yönetimi tarafından kendisine bildirilmediğini iddia ederek “Ölümünün üzerinden 5 gün geçmesine karşın hiçbir şekilde ne Samsun Cezaevi kurumu ne de herhangi bir kurumdan tarafımıza haber verilmeden defin işlemi gerçekleştilmiştir. Ölüm haberini önceki gün bir mahkumun beni aramasıyla öğrendim”dedi. Babasının ölümünü araştıran Ferhat Yeter, “bacağının kesilmesinden tekrar cezeavine götürülüyor. İnsanlarla temas ettikten sonra fenalaşıyor ve tekrar hastaneye sevk edildiğinde yaşamını yitiriyor” dedi. Yeter savcılığın yazısına karşın hastane görevlilerinin babasına yapılan 3 testin negatif çıktığını söylediğini kaydetti.  

Şakran'da 2 doktorda corona çıktı 

Öte yandan İzmir Şakran Cezaevi’nde 2 doktorun koronavirüs testinin  pozitif çıktığı öğrenildi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir şubelerinin yaptığı ortak yazılı açıklamada cezaevlerinden gelen bilgilerin kaygı verici olduğu ifade edildi.  Cezaevinde ikinci bir hekimin de korona virüsü bulgusu ön tanısıyla hastanede tedavi altına alındığı bilgisi verilen açıklamada, “Özel olarak Şakran Cezaevi, genel olarak da tüm cezaevlerine yönelik her düzeydeki önlemlerin hızla alınması gereğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu önlemlerin başında, hekimlerin temas ettiği tüm tutukluların ve personelin en uygun koşullarda karantinaya alınması, testlerinin derhal yapılması ve önlemlerin en uygun şekilde sağlanması gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Ege TUHAY-DER) Eşbaşkanı Ahmet Ertaş da, tutuklu yakınlarının cezaevi doktorunun bir hafta önce bütün koğuşlara giderek hasta tutuklularla temasta bulunduğu konusunda bilgi verdiklerini belirterek, acilen gereken önlemleri alması gerektiğini dile getirdi.