Aysel Doğan’ın cenazesine polis müdahalesi: HDP’li Önlü ve 1 polis yaralandı

Aysel Doğan, kanser tedavisi gördüğü Almanya’da hayatını kaybetti. Tunceli'ye getirilen Doğan'ın cenazesinde, aralarında HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü’nün de bulunduğu kalabalığa polis müdahale etti. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken HDP’li Önlü ve 1 polis memuru yaralandı.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 20:34

1999 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen 2. Barış grubu içinde yer alan ve örgüt üyeliğinden tutuklanıp 10 yıl hapiste yatan Aysel Doğan Kanser tedavisi gördüğü Almanya'da hayatını kaybetti. Doğan’ın cenazesi Almanya’dan uçak ile önce Diyarbakır’a buradan da karayoluyla Tunceli'ye getirildi. Tunceli il girişinde yolu kapatan polis cenaze törenine valilik kararıyla yasak getirildiğini ve sadece aile üyelerinin girişine izin verileceğini bildirdi.

86c83895-d762-42c5-908d-5859722082a3.jpg

Polis, cenazeyi karşılamak için bekleyen grubun dağılmasını istedi. 3 saatlik bekleyişin ardından dağılmayınca polis, gruba biber gazı ve TOMA ile müdahele etti.

4aea30c2-f05f-4d12-b595-ba6d54bb39d2.jpg

Polis ile yaşanan arbede sırasında HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü yüzüne ve kafasına aldığı darbe sonrası fenalık geçirdi.

77d22eae-41fe-474a-8d17-9737959bc4ba.jpg

Önlü, ambulans ile Tunceli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Çıkan olaylarda birçok kişi gözaltına alınırken 1 polis memuru da yaralandı.

d8d9289d-d7ec-4fb8-a9d8-41e3d02c0138.jpg

Olaylar mezarlık girişinde de devam etti.

8964abc6-c5d7-46e6-bd0e-39c0d8a09714.jpg

Doğan'ın cenazesi yakınları ile HDP milletvekillerinin katıldığı tören sonrası Belediye asri mezarlığında toprağa verildi.

454f7760-7202-4414-83b9-414ed1517c09.jpg

Soruşturma başlatıldı

Cenazede yaşanan olaylar sonrası Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Valilikten açıklama

Aysel Doğan'ın cenazesinde çıkan olaylar sonrasında Tunceli Valiliği'nden açıklama geldi.

'İlimizin ve Vatandaşlarımızın Huzurunuzu Kaçırmak İsteyenlere Kesinlikle Müsaade Edilmeyecektir' denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Kararlılıkla sürdürülen terör ve teröristle mücadele operasyonları neticesinde Tunceli ilimiz huzur, güven, hatta önemli bir turizm kenti haline gelmiştir. Bu huzur ve güven ortamından rahatsız olan bir kısım kişi ve gruplar, kendilerine yapılan tüm uyarılara rağmen, PKK terör örgütüyle irtibat-iltisak yönünden çok sayıda suç kaydı bulunan ve Almanya’da hayatını kaybeden A.D isimli şahsın defin işlemini provake ederek halkımızın huzurunu kaçırmak istemişlerdir.

En başından beri, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve diğer illerden gelen HDP'li Milletvekilleri ile olayları provake eden kişilerin olduğu gruba, ilimiz merkezine girmeden 2 ayrı güvenlik ve uygulama noktasında defin işlemine sadece hayatını kaybeden şahsın yakınları alınacağı, haricen kimsenin alınmayacağı bildirilmiştir.

Tüm uyarılara rağmen başta HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü olmak üzere, söz konusu milletvekilleri ve beraberindeki grup Munzur Üniversitemiz önünde bulunan Tunceli-Elazığ Karayolunu trafiğe kapatmak istemişler, hatta HDP Milletvekili Alican Önlü ve diğer illerden gelen HDP'li vekillerin başında olduğu grup güvenlik güçlerimize fiziki ve taşlı saldırıda bulunmuştur.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü bizzat polisimize taş atmıştır. Saldırgan gruba orantılı müdahale edilmiş, ancak milletvekillerine herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmamıştır.

Bu esnada kalabalık arasından bir anda HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü cenaze aracının anahtarını alarak hastaneye gitme bahanesiyle olay yerinden ayrılmıştır. Bu sebeple cenaze aracı ve araca eşlik eden yakınları uygulama noktasında bir müddet beklemek zorunda kalmıştır.

Olay sonrasında cenaze aracının anahtarı vefat eden kişinin yakınları tarafından HDP Tunceli Milletvekilinden alınmış ve bu surette araç hareket edebilmiştir.

Daha sonra, Üniversite önünden İlimizin girişinde bulunan Polis uygulama ve kontrol noktasından hareket eden araç şehir mezarlığı altında bulunan polis uygulama noktasına geldiğinde, guruba yakınları haricinde kimsenin define katılamayacağı tekrar hatırlatılmış ancak buna rağmen aralarında HDP’li milletvekillerininde olduğu provokatör bir grup güvenlik güçlerimize tekrar taşla saldırmıştır. Bu esnada bir arkadaşımız atılan taşla başından ciddi şekilde yaralanmıştır. Provakatif gruplar, güvenlik güçlerimizin orantılı müdahalesi ile dağıtılmış, güvenlik kuvvetlerimize taşlı saldırıda bulunan şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Bu ve benzeri provokasyonlar ile şehrimizin huzurunu kaçırmak isteyenlere hiçbir suretle müsaade edilmeyecektir. Valiliğimizce en başta Provakasyonun mimarı HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü olmak üzere diğer tüm HDP milletvekilleri ile provakatörler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."