ATATÜRK ve Silah Arkadaşları Bakımdan Geçti

ATATÜRK ve Silah Arkadaşları Bakımdan Geçti
SAMSUN'da bakıma alınan Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşları ile kendilerini karşılayanların bulunduğu balmumu heykeller, 40 gün sonra yeniden yerlerine konuldu.Samsun'un İlkadım İlçesi'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün,...

SAMSUN'da bakıma alınan Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşları ile kendilerini karşılayanların bulunduğu balmumu heykeller, 40 gün sonra yeniden yerlerine konuldu.

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün, 18 silah arkadaşı ile 19 Mayıs 1919 yılında Samsun'a ayak bastığı bölge olan Tütün İskelesi'ndeki balmumu heykeller, 40 günlük aradan sonra yeniden yerlerine konuldu. Kapsamlı bir bakım çalışması gerçekleştirdiklerini belirten heykeltıraş Adil Çelik, "Yaklaşık 40 gün süre ile çalışıldı. Bu süreçte 24 heykeli en kısa sürede yapmaya çalıştık. Yenileme yapıldı. Öncelikle bakım onarım olarak düşünülmüştü ancak biraz daha onarımın ötesine geçerek ciddi derecede yenileme yapıldı. Burası 19 Mayıs 1919'u anlatan panoramik bir açık hava müzesi. Bu nedenle işimizi en iyi şekilde yansıtmamız gerekiyordu. Bu sefer yapmış olduğumuz çalışmalarda ilaçlama tekniğini kullanmadık. İnsanlar ve üzerindeki objeler daha doğal kalsın istedik" dedi.

Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Bandırma Vapuruyla Samsun'a gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün karaya çıktığı ilk nokta olan 'Tütün İskelesi' yıllar içerisinde yıkıldı. Tarihi bu alanı yeniden canlandırmayı amaçlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılında temsili Bandırma Vapuru ve Tütün İskelesi'ni inşa etti. Atatürk ve 18 silah arkadaşları ile kendilerini Samsun'da karşılayanların balmumu heykellerinin yer aldığı Tütün İskelesi, Atatürk'ün Samsun'a çıkış anı canlandırıldı.