Atatürk Almanya'ya yollamıştı! Depremin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı'nı o buldu!

Atatürk Almanya'ya yollamıştı! Depremin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı'nı o buldu!
Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim almaları için yurt dışına yolladığı gençlerden biriydi İhsan Ketin. 1930’ların başında Almanya’ya giden bu özel öğrenci, Türkiye'de önemi her geçen gün artan deprem konusunda dünya çapında üne kavuştu. İşte jeolojinin babasının hikayesi. Atatürk Almanya'ya yollamıştı! Depremin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı'nı o buldu!

İhsan Ketin (10 Nisan 1914, Kayseri - 16 Aralık 1995, İstanbul), Türk jeolog. Türkiye'de "Jeolojinin Babası" diye anılan jeoloji profesörü İhsan Ketin, yurt dışında 1948 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın gerçek yapısını ortaya koymasıyla tanınmaktadır. Atatürk Almanya'ya yollamıştı! Depremin ve jeolojinin babası İhsan Ketin kimdir? Kuzey Anadolu Fayı'nı o buldu!

DEPREMİN VE JEOLOJİNİN BABASI İHSAN KETİN KİMDİR?

1914'te Kayseri'de doğan İhsan Ketin, ortaokulu ve liseyi Kayseri'de yatılı-burslu olarak okudu. Sonrasında Atatürk'ün gelişim için başlattığı yurt dışı bursu için başvuruda bulunan Ketin, bursu kazanıp 1932 yılında Almanya'ya gitti. İki yıllık dil eğitiminden sonra 1934'te Berlin Üniversitesinde jeoloji eğitimi almaya başlayan Ketin, Berlin'deki siyasal karmaşa ve hocalarının arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden Bonn Üniversitesine geçti. Ünlü jeolog Hans Cloos'un yanında çalışmalarına devam eden Ketin, 1938 yılında doktora tezini tamamladı ve Türkiye'ye döndü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Enstitüsünde yardımcı doçent doktor olarak göreve başlayan Ketin, o sırada 24 yaşındaydı ve ülkenin doktora yapmış ilk jeoloğuydu.

ali-ihsan-ketin.jpg

Ülkemizde Jeolojinin Babası olarak bilinen İhsan Ketin, ortaokul ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamlamış, ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu yurt dışı eğitim bursuna başvurarak elde ettiği başarı sayesinde eğitim için Almanya’ya gitmiştir.

KUZEY ANADOLU FAYI'NI O BULDU!

İhsan Ketin'in doğduğu yıllar, Osmanlı İmparatorluğu’nun düşüşte olduğu ve Birinci Dünya Savaşı’nın (1914) yaşandığı döneme denk düşmektedir. Henüz Almanya’da almış olduğu iki yıllık dil eğitiminin ardından 1934 yılında Berlin Üniversitesi’nde Jeoloji eğitimi almaya başlamıştır.

Jeoloji bilimine katkıları sebebiyle dünyaca adından söz edilen başarılı jeolog İhsan Ketin, ”Kuzey Anadolu Fayı‘nın gerçek yapısını ortaya koyan bilim insanı” olarak da bilinmektedir. 1932 yılında Almanya’ya gittiği sürede Berlin’de siyasal karmaşa meydana gelmesi ve eğitimde verimin yetersizliği sebebiyle Bonn Üniversitesi’ne geçmiş ve ünlü jeolog Hans Cloos’un yanında çalışmalarına devam etmiştir.

ali-ihsan-ketin1.jpg

Burada yaptığı çalışmaların ardından ise 1938 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’ye döndüğü sıralarda İstanbul Üniversitesi Jeoloji bölümünde asistan doktor olarak göreve başlamış ve Türkiye’nin doktora yapmış ikinci jeoloğu olarak hafızalara kazınmıştır.

İhsan Ketin Türkiye’ye dönüşünün ilk yılında yaşanan 13 Mart 1992 Erzincan Depremi’nde 33.000 kişinin ölümüne şahit olmuş ve bölgeye giderek çalışmalara başlamıştır. Erzincan’da meydana gelen depremle birlikte birçok depremi de ele alan Ketin, yaklaşık olarak 10 yıl sürdürdüğü çalışmalarını 1948 yılında “Anadolu Bloku” adı altında yayınlamıştır.

ali-ihsan-ketin2.jpg

Depremler neticesinde ele aldığı ve jeoloji adına birçok bilginin bulunduğu bu çalışma sayesinde Gustav Steinmann Madalyası’na layık görülmüştür.
Türkiye’de modern jeolojinin kurucusu İhsan Ketin, hayattaki amacını “Milletin ve devletin desteğiyle aldığı yurt dışı eğitiminin hakkını ödemek” olarak açıklıyordu. Yurt dışında aldığı birçok ödüle rağmen Türkiye’de beklediği saygıyı göremeyen İhsan Ketin, 17 Ağustos Gölcük depremiyle ancak Türkiye’de gündem olabildi.
İhsan Ketin yaşamının 55 yılını doğada, dağlarda, yağmur çamur demeden arazide geçirdi ve yazdığı makaleler yabancı jeologlara tez konusu oldu.